Kokoomus haluaa laskea sosiaalitukien pohjatasoa ja palkita työnteosta – ”Kriisivaihetta on vaikea välttää”
https://www.is.fi/taloussanomat/art-2000005632352.html
"Pohjataso laskee, ”passiivisuudesta” lisäleikkaus
Kokoomuksen mallin perusidea menee näin:
Työtön on oikeutettu yleistukeen, johon on sisällytetty ainakin nykyinen työttömyystuki ja toimeentulotuki. Sen päälle tulee asumisosa, jonka suuruus riippuu asuinpaikasta.
Tuen taso on lähtökohtaisesti jonkin verran alhaisempi kuin se, minkä toimeentulotuella oleva työtön nykyään saa. Vain työttömyys- ja asumistukea saaville muutos olisi pieni.
Tukea voidaan leikata samalla tavoin kuin aktiivimallissa, jos henkilö ei täytä hänelle asetettuja velvoitteita, jotka voivat liittyä esimerkiksi työpaikkojen hakemiseen.
Väistämätön seuraus muutoksesta olisi, että etenkin korkean vuokratason kaupungeissa monien työttömien tuet pienenisivät ja heidän olisi tavalla tai toisella onnistuttava esimerkiksi hakeutumaan halvempiin asuntoihin."
"Pienistä työtuloista ”aktivoitumispalkinto”
Patistelun vastapainoksi kokoomukseen malliin liittyy porkkanoita. Jos työtön täyttää velvoitteet ja tekee lisäksi pienen määrän työtunteja viikossa, hän saa ”aktivoitumispalkinnon”.
Yhdessä työtulojen kanssa porkkana nostaa tulot suurin piirtein nykytukien tasolle.
Kun töitä tekee enemmän ja tulot kasvavat, ne leikkaavat tukia tasaisemmin ja keskimäärin vähemmän kuin nykyisin.
– Tavoitteenamme on, että tuloista jäisi aina käteen noin kolmannes. Sekin on tietysti melko vähän, mutta parannus nykytilanteeseen, jossa tienatusta eurosta voi jäädä käteen 20 senttiä tai vähemmänkin, Vartiainen sanoo.
”Syrjäytymisvaarassa oleville pitkäaikaistyöttömille” asetetaan kokoomuksen mallissa erilaiset velvoitteet täysimääräisen tuen saamiseksi.
Puolue viittaa professori Heikki Hiilamon työryhmän raporttiin niin sanotusta osallistumistulosta, jossa pitkäaikaistyöttömän tulisi osallistua esimerkiksi kansalaisjärjestöjen toimintaan, naapurustoprojekteihin tai ruokapiireihin."
Kommentit (19)
Vähän kuin päiväkodissa ylhäältä sitten ohjataan vähälahjaisempia. Opetusmielessä? Itse työttömäksi jäädessä saadaan isot ansiosidonnaiset tai kultaiset kädenpudistukset. Katsotaan nyt kuinka kannustava sopeutumiseläke tulee olemaan.
Vierailija kirjoitti:
Nyt tuli lauantaipäivän pelastus! Onneksi kokoomus tulee voittamaan eduskuntavaalit ensi vuonna, niin tuo uudistus alkaa silloin toteutumaan!
Miksi näin? Omakohtaisia kokemuksia?
Mitä tarkoittaa ruokapiiriin osallistuminen?
Tai naapurustotoiminta?
Surettaa ja vihastuttaa. Maksan veroja mielelläni tuetakseni etuuksia heikoimmassa asemassa oleville.
Töihin pääsemisestä tulee saada työnantajan maksamaa palkkaa, jonka avulla voi kattaa elinkustannuksia - ei "aktivoitumispalkkiota".
Suomen poliittisessa tahdossa halutaan tukea yhä enemmän yritysmaailmaa kompensoimalla etuuksien avulla liian vähäisiä tuntimääriä/liian alhaista palkkatasoa työelämässä.
No pääidea on hyvä mutta...pitäisi tehdä niitä muutoksia muuallekin että niitä työpaikkoja ylipäätään tulisi. Nykypäivänä työtekijän palkkaus on liian hankala...
Vierailija kirjoitti:
Nyt tuli lauantaipäivän pelastus! Onneksi kokoomus tulee voittamaan eduskuntavaalit ensi vuonna, niin tuo uudistus alkaa silloin toteutumaan!
Nyt tuli päivän pelastus. En aikoihin ole nauranut yhtä makeasti.
Milloinkohan joku poliitikko ehdottaa työttömien majoittamista telttoihin? Työleirejä on poliitikkojen suunnalta kerran jo ehdotettu.
Aktiivisuudesta saa porkkanoita eli pääsee samaan tukitasoon kuin nykyään, wuhuu!
Pienimmillä etuuksilla elävien tulot ovat karkkirahoja, kun rinnalle laitetaan rikkaiden tuet. Näitä tukia pienentämällä ei voida säästää, koska jonkinlainen elintaso on säilytettävä. Suomessa ei voi elää taivasalla ja syödä luonnon antimia kuin kaksi kuukautta vuodesta.
Miksi ihmeessä ei leikata yritystukia, isoja eläkkeitä, kansanedustajien ja muiden valtion virkamiesten ylisuuria etuja ja tukia? Esim. kansanedustajat perivät kaikenmaailman taksikorvauksia jopa parin kilometrin matkoista. Tähän voisi hyvin laittaa katon, että kilometrimäärä oltava vähintään 100 ennen kuin voi korvauksia edes hakea.
Yleistuen periaate on hyvä koska se estää aika tehokkaasti kannustinloukut ja samalla työnteko lähes aina palkitsee. Tämähän vaatii tietysti tulorekisterin käyttöönoton joka kai on 2019 alusta tulossa käyttöön.
Siinä olen hieman eri mieltä että minimiperusturva saisi kyllä kovinkaan paljon nykyisestä laskea. Kaikki riippuu toki yksityiskohdista sitten. Terv. demari
Seuraavaksi alennetaan palkkoja- sitten pitää vain "tavalla tai toisella" hakeutua halvempaan asuntoon, ja ottaa useampi työ, tai tulee kepistä. Kuten Usassa.
Vierailija kirjoitti:
Aktiivisuudesta saa porkkanoita eli pääsee samaan tukitasoon kuin nykyään, wuhuu!
Sanoilla kikkailu on kokoomukselle tuttua kauraa.
Mutta nyt riitti, en enää edes hae työtä, vaan suosiolla sairaspäivärahaa tappiin asti ja siitä eläkkeelle. Tähän asti ajattelin, että kyllä selkä vielä kestää ja kestääkin, mutta pää ei kestä. Pitäkää idioottimaisuutenne.
Mitä seuraavaksi? Keskitysleirit?
Heräis nämäkin oikeaan elämään joskus. Työpaikkojen määrä ei lisäänny sillä, että patistetaan ihmisiä töihin. Tai toki se lisääntyy, jos lasketaan mikä tahansa puuhastelu työksi, kuten kaiken maailman naapurustoprojektit, mutta rahaahan sellainen ei säästä eikä tuota, joka meitä todellisuudessa kiinnostaa. Päinvastoin, näillä sekoiluilla ainoastaan byrokratian määrä kasvaa, joka on helposti lisäkustannus.
Leikataan työaikaa työllisiltä keskimäärin 8,6 % ja annetaan ne työttömille, jolloin työttömyys poistuu kokonaan. Työaikaa voi sitten lisätä joustavasti nousukaudella tarvittaessa ja vähentää laskukaudella. Lukutaidottomille tiedoksi, että "keskimäärin" ei tarkoita "joka työpaikasta", koska ei toki leikkaus kaikkiin työtehtäviin ja -paikkoihin sovellu.
Teollisuudessa ei varmasti olisi erityisen suuri ongelma monellakaan työpaikalla siirtyä kolmivuorotyöstä nelivuorotyöhön ja siten työllistää 33 % enemmän ihmisiä. Palkka toki laskisi 25 %, mutta firmoille ei tästä ihan hirveästi kustannuksia syntyisi. Kuuden tunnin työpäivä olisi varmasti jaksamisen ja työtehon kannalta parempi kuin kahdeksan, joka osaltaan paikkaisi mahdollisia kustannuksia. Tietenkin verotulot laskisivat palkansaajilta, mutta toisaalta työttömyyskorvauksia ei tarvitsisi maksaa. Joku ahkerampi laskekoot huvikseen, millainen vaikutus tällä olisi tarkalleen ottaen.
Pitäisi osata myös huomioida, että (pitkäaikais-) työttömien osaaminen ja kyvyt eivät ole sieltä parhaimmasta päästä, noin niin kuin keskimäärin (olen itsekin työtön, joten en ole nyt haukkumassa tai väheksymässä yhtään ketään, vaan katson realiteetteja). Jos kaikki työttömät työllistyisivät, niin mikä olisi todellinen vaikutus talouteen? En jaksa uskoa, että BKT ja hyvinvointi kasvaisi edes sen 8 % verran.
Ja tuon verran BKT kuitenkin kasvaa jo 2-4 hyvän kasvuvuoden aikana, joten aika yhdentekevistä asioista työttömyyden taloudellisten vaikutusten osalta puhutaan lopulta. Ennemmin pitäisi keskittyä siihen, että nyt jo kannattavia töitä ja toimivia liiketoimintakoneistoja vuosikymmeniäkin rakentaneet yritykset pitäisi saada tehokkaammiksi ja estää näiden tulevat ongelmat, konkurssit ja maasta karkaamiset. Eiköhän valtaosa rahasta tule melkeinpä kouralliselta yrityksiä.
Toki joku Nokia on aika erikoinen tapaus kaikin puolin, mutta on se hyvä esimerkki siitä, miten tärkeitä yritykset voivat olla. Huippuvuonna 2007 Nokia maksoi 1,26 miljardia veroja ja romahduksen jälkeen monina vuosina pyöreät nolla euroa. Tuo summa vastaa 500 €/kk työmarkkinatukea 210 000 työttömälle vuoden ympäri (Vertailun vuoksi Tilastokeskus kertoo työttömien määräksi 233 000). Ehkä juuri Nokia romahdusta ei mikään hallituksen politiikka olisi pelastanut, mutta miten paljon enemmän rahaa kaikki yritykset yhteensä voisivatkaan tuottaa yhteiskunnan optimaalisemmalla toiminnalla?
Keskittyisivät siis olennaiseen.
Vierailija kirjoitti:
Pienimmillä etuuksilla elävien tulot ovat karkkirahoja, kun rinnalle laitetaan rikkaiden tuet. Näitä tukia pienentämällä ei voida säästää, koska jonkinlainen elintaso on säilytettävä. Suomessa ei voi elää taivasalla ja syödä luonnon antimia kuin kaksi kuukautta vuodesta.
Miksi ihmeessä ei leikata yritystukia, isoja eläkkeitä, kansanedustajien ja muiden valtion virkamiesten ylisuuria etuja ja tukia? Esim. kansanedustajat perivät kaikenmaailman taksikorvauksia jopa parin kilometrin matkoista. Tähän voisi hyvin laittaa katon, että kilometrimäärä oltava vähintään 100 ennen kuin voi korvauksia edes hakea.
Puhumattakaan palvelunsa sataprosenttisesti julkiselle sektorille myyvistä ”yrittäjistä”. Tunnen paljon yrittäjiä, ja vauraimmat ovat nimenomaan näitä verorahoista tulonsa saavia koijareita. Heidän tuottamansa palvelut tuppaavat kaiken lisäksi olemaan sellaisia, että ne ovat joko (veronmaksajan kannalta) tarpeettomia tai tietyllä tapaa jopa haitallisia. Siinä ei paljon työttömyystuet paina, kun tällainen ”yrittäjä” laskuttaa yhteiskuntaa 100 000 €/kk.
Vierailija kirjoitti:
Yleistuen periaate on hyvä koska se estää aika tehokkaasti kannustinloukut ja samalla työnteko lähes aina palkitsee. Tämähän vaatii tietysti tulorekisterin käyttöönoton joka kai on 2019 alusta tulossa käyttöön.
Siinä olen hieman eri mieltä että minimiperusturva saisi kyllä kovinkaan paljon nykyisestä laskea. Kaikki riippuu toki yksityiskohdista sitten. Terv. demari
No ei ole sattumaa, että kokkareiden ja demareiden uudet mallit ovat niin lähellä toisiaan. Seuraavan hallituksen kokoonpano on näköjään jo selvillä...
Tiedän ainakin mitä puoluetta en äänestä :)
Oikeaan suuntaan ollaan menossa, töiden vastaanottaminen pitäis aina kannattaa.
Itse olen ansiosidonnaisloukussa. Otin vastaan työn, jossa paljon huonompi palkka kuin edellisessä työssä.
Seuraava ansiosidonn tulee olemaan näin ollen huomattavasti pienempi. Työ on määräaikainen, joten olisin voinut viettää saman ajan kotona.
Nyt tuli lauantaipäivän pelastus! Onneksi kokoomus tulee voittamaan eduskuntavaalit ensi vuonna, niin tuo uudistus alkaa silloin toteutumaan!