Yksi työntekijä ei tajua, että töissä ei voi kiroilla kuin jossain navetassa
Ei töissä voi ränkyttää vottua ja staananaa niinkuin kotona. Etenkään koko henkilöstön kokouksissa, joissa parhaimmillaan on yhteistyötahoja paikalla! Miten tähän saisi järkeä? Kaikkien mieliala laskee kun jatkuvasti nurkasta kuuluu ”prkl mitä påskaa”. Hän ei kuitenkaan pyydettäessä edes osallistu asioiden kehittämiseen, vaikka valitushaluja onkin. Uskomatonta että tilanne on voinut edes päästä tällaiseksi kenenkään vielä puuttumatta. Ollaan kuitenkin ns. sivistynyt työpaikka.
Kommentit (21)
On yksi paikka missä ei kiroilla ja se on sauna.
Sinä huomautat ajanvietteenä käytettävällä keskustelupalstalla ja nyt olet ottanut tilanteesta sitä todellista vastuuta? Ja nyt ei ketään enää teidän työpaikka kiroile ja elätte onnellisina elämänne loppuun asti?
Vierailija kirjoitti:
Ei navetassa kannata kiroilla, lehmät säikkyy.
Navetassa kunnioitetaan sitä tulonlähdettä.
Kerro sille, että sellainen kiroilu on vittumaisen lapsellista.
Johdon ja esimiesten tehtävä on asettaa rajat käytökselle ja valvoa niitä. Ilmeisesti teidän firman kulttuurissa kiroilu on sallittu. Vaihda työpaikkaa sellaiseen, jonka arvoihin samastut paremmin.
Yksi kiroo nurkassa, kukaan ap mukaan lukien puutu ja hänkin kykenee vain kirjoittamaan aihe vapaalle. Tosi sivistyneiden kypsien aikuisten kuuloinen työpaikka.
Tabut ovat väistyneet kielenkäytössä ja kiroilulla on nykyään oma kieliopillinen merkityksensä. Kiroilu luo myös keskusteluun oman rytmityksenä. Kiroilu ei enää jaa ihmisiä mihinkään yhteiskunta luokkaan ja se on tuonut ihmisiä lähemmäs toisiaan. Erilaisia asiota pitää vaan kestää.
Vierailija kirjoitti:
Tabut ovat väistyneet kielenkäytössä ja kiroilulla on nykyään oma kieliopillinen merkityksensä. Kiroilu luo myös keskusteluun oman rytmityksenä. Kiroilu ei enää jaa ihmisiä mihinkään yhteiskunta luokkaan ja se on tuonut ihmisiä lähemmäs toisiaan. Erilaisia asiota pitää vaan kestää.
Et voi kirjoittaa tällaista tosissasi.
Noin joka kolmas-neljäs sana pitää olla kirosana jos haluaa säilyttää uskottavuutensa.
Sain mielikuvan jossain asiakaspalvelussa olevasta ihmisestä.
*No niin, mikäs v....n ihminen te olette? Mitähän asiaa? Miksi per....sä minun siitä pitäisi jotain tietää? Voi v....u, en ole koskaan kuullutkaan. Täytyy kysyä tuolta paskapääpmolta.* jne.
Kiroilu ei ole kenenkään *oikeus* työpaikalla, varsinkaan jos on töissä myös ulkopuolisten kanssa .
Voitteko sopia yhdessä, että palavereissa ja työpaikalla ylipäätään ei kiroilla?
Jokaiselta joskus lipsahtaa, mutta tarkoitan sellaista toistuvaa tapakiroilua vain kiroilemisen ilosta.
Ymmärrän ärsyyntymisesi.
Saitteko te nyt sen helmen, mikä me potkittiin pois juuri tuon käytöksen takia?
Esimiehen asia. Valitusta siihen suuntaan.
Kokouksissa pitää olla rento meiniki. Kiroillaan, piereskellään ja syödään räkää. Kaikki nämä ovat palsta mammoille normaalia toimintaa muiden seurassa.
Meillä oli muutama vuosi sitten navetassa kiroileva työntekijä. Kuului tuvan terassille asti kun se rääkyi pihatossa vittusaatanaa. Sai lähteä, minä en sellaista kuuntele eikä tarvitse meidän lehmienkään kuunnella. Nyt on hyvin käyttäytyvä ja rauhallinen karjanhoitaja töissä ja navetassa kaikki hyvin.
Sano sille tyypille tai sen pomolle että hankkii käytöstavat. Eihän se käy että yksi ihminen pilaa muidenkin fiiliksen ja motivaation.
Tollasia juntteja löytyy jokapaikasta, niille pitää vaan tehdä säännöt selviksi.
Asiakaspalvelussa on se huono puoli ettei saisi kiroilla. Kuitenkin usein tekisi mieli noitua kuin satamajätkä joka on just satuttanut varpaansa. Hermot v.tt. menee!
Vierailija kirjoitti:
Tollasia juntteja löytyy jokapaikasta, niille pitää vaan tehdä säännöt selviksi.
Sillä ne säännöt selkenee kuin uittaa kiroilusta inisijän päätä vessanpöntössä. Oppii v.tt. olemaan.
Ei navetassa kannata kiroilla, lehmät säikkyy.