Onko kaikilla muilla päiväkotiaamut NIIN ihania?
Hei,
Siis ihan pakko kysyä teiltä, onko todella näin, että kaikilla muilla aamut on aivan ihania ja aina jaksaa viedä lapset hymyssä suin esim päiväkodille?
Minusta tuntuu, että olen ainoa hapan ja puhiseva äiti. Onko niin, että aina pitää vaan niellä kiukkunsa ja hymyillä ja vaikka päästä nousee savu, koska on " aikuinen" ?
Kommentit (8)
Iltapäivällä saatan olla jo ihan ryytynyt ja täysin kypsä. Kotimatkaan menee tarhalta vielä n. tunti kuitenkin.
Tyttö on jo 5v ja rakastaa päiväkotiaan.
Ennen oli toisin kun hän oli vuoropäiväkodissa ja siellä piti olla yötäkin aika usein. Oli se hieveää jättää itkevä lapsi sinne, stressasin itsekin sitä jättötilannetta jo tunteja etukäteen. Onneksi ne ajat ovat takana.
Olen kaksosten yh ja aina vastaan arjesta ihan yksin. Viimeisen kk lapset ovat vielä uhitelleet kaikesta, tuntuu, että hermot eivät kestä enää mitään...
Toisinaan se tarkoittaa tosin sitä, että nielen kiukkuni ja hymyilen vaikka väkisin. Olisi kurjaa jättää lapsi päiväkotiin miettimään, että mistähän se äiti nyt oli vihainen.
Mutta kun voisi sitten edes vapaalla jotenkin rentoutua. Mutta, rahaa on 20 ¿ ja lapsilisä on seuraava tulonlähde, eli tulee ke. Vihaan tätä elämää!!!!!!!!!!
siitä pidetään kiinni että asiat sovitaan ennenkuin mennään päiväkodin ovesta sisään. Monta kertaa olen pyytänyt anteeksi lapsilta jos olen tiuskahtanut ja ihana kunlapset sanoo: saat anteeksi. :) Ei ne kaikki aamut ole aina NIIN ihania.
Joillakin paikkakunnilla on esimerkiksi taidemuseoihin vapaa pääsy perjantaisin, kutsu ystävä mukaan ja käykää katsomassa jokin näyttely ja sitten kotiin kahville, jottei siihenkään mene rahaa.
Kunnon hikilenkki rentouttaa myös, pitkä kylpy päälle ja illaksi kuppi teetä ja hyvä kirja kirjastosta.
Keksiikö joku muuta?
äkotiin...