Lue keskustelun säännöt.
Miksi huonokuuloisten ihmisten tarvitsee huutaa kokoajan?
Kommentit (3)
Menehän taas aloittaja tekemään jotain kivaa, ota vaikka esiin se värityskirja...
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Koska en kuule muuten omaa ääntäni? :DD En kyllä huuda, mutta puhun hieman kovemmalla äänellä. Käytän kyllä kuulolaitetta myös, mutta silti saatan puhua joidenkin ihmisten mielestä kovalla äänellä. Sori siitä.
Puhuvat kovalla äänellä, koska eivät kuule muuten omaa ääntään niin hyvin. Kokeilepa puhua kun olet tukkinut korvasi jollain tavalla niin huomaat, että koska et kuule kunnolla omaa puhettasi, korotat automaattisesti ääntäsi. Puhuminen, ilman että kuulee mitä itse sanoo, saa pasmat sekaisin.
Ja sitten toisaalta kun huonokuuloinen hankkii kuulolaitteen, henkilö puhuu yleensä hiljaisemmalla äänellä kuin aiemmin koska kuulee niin hyvin oman äänensä.:) Joskus kuulokojeet vaan ovat niin tehokkaat että sitten muut saavat jatkuvasti pyytää huonokuuloista puhumaan kovempaa.