Vertailetko hintoja kaupassa?
Niin, kysymyshän tuli otsikossa. Onko sinulle tärkeää ostaa tietyn brändin mukaan vai kelpaako kauppojen omat halpakorvikkeet?
Kommentit (19)
En, inhoan kaupassa käyntiä ja haluan sieltä mahdollisimman nopeasti pois.
Oluen hintoja tulee tarkkailtua, lidlin punainen Olut, Saku yms halvimpaa pitkällä juoksulla ammattilais käytössä
En vertaile. Ostan sitä, minkä tiedän minulle sopivaksi. Ruuassa hintaa tärkeämpi on kotimaisuus.
Vertaan ja ostan halvinta sen ollessa kelvollista.
Herkuissa kyllä tuhlaan, mutta niissä saakin usein paremman elämyksen kalliimmalla kilohinnalla. Esim. yleensä ostan mieluummin hyvän jätskipuikon ison paketin sijaan. Yksin se pakettikin tulisi ahmittua.
Vertailen, mutta pelkkä hinta ei ohjaa ostokäyttäytymistäni. Pääasia ruuassa on maku. Sen jälkeen kotimaisuus ja kolmannella sijalla hinta.
Siis ison halvan tuuttipaketin sijaan.
Ostan sitä mikä maistuu hyvältä, muulla ei ole niin väliä.
Me, jotka elämme tiukan budjetin mukaan, vertailemme hintoja jatkuvasti. Se on myös yksi syy, miksi kassalla aina pyydän kuitin. Voin rauhassa vertailla hintoja ja tarkistaa mahdollisten tarjousten summat. Usein tarjouksissa olevat tuotteet menevät kassalla normihinnalla. Tieto ei aina kulje. Näistä vääryyksistä on huomautettava ja kuitista on helppoa näyttä todiste, varsinkin kun ostaa useampia tuotteita.
Heh, mun lempipuuhaa on tutkia kaupan ruokatarjouslehtisiä. En ymmärrä niitä jotka eivät halua mainoksia, koska sitä säästää ihan julmetusi kun juoksee tarjousten perässä. Esim. sokeri tarjoushintaan 0,39 e kilo vrs normihinta noin 1 euro. Ostaa noita sit vaikka kymmenen kun ei vanhene. Sama pesuaineiden kanssa. Ostan varastoon kun saa halvalla. Ostan tietyissä tuotteissa kaupan halppismerkkejä kun taas toisia vain tiettyä merkkiä, esim. Italianpataa vain Blå Band ja kahvi Juhla Mokka, Saludo ja Kulta Katriina, halppismerkit on pahoja.
Yleensä valitsen sen jossa on halvin kilohinta.
Kalliimmissa hankinnoissa kyllä, mutta ruuassa maku menee edelle. Kilohintaa katson tietysti myös ja jos mahdollista, otan sen edullisemman. Sitten toisaalta joku käyttötavara kuten vaikka leivinpaperi tai vanulaput on sellaisia, missä yleensä valitsen halvan.
Pakko, sillä raha ei taivu joka suuntaan!
Ostan useimmiten niitä samoja tuttuja tuotteita, jolloin en vertaile. Jos olen ostamassa jotain harvemmin hankittavaa tai jonka hintaa en ennestään tiedä, sitten vertailen. Mulla menee aika lähelle sama summa aina kauppaan, kun ostan isot ruokaostokset.
Vierailija kirjoitti:
En mä viitsi, nappaan sen mikä käsiin osuu.
Teen yleensäkin ostokset nopeasti....kivempaakin tekemistä kuin kaupassa läyryäminen.
Älä sitten valita rahojen riittämättömyyttä.
Ärsyttää nämä jotka ei viitsi tai halua katsoa hintoja kun sitten kuitenkin valittavat veroja ja sitä että muutkin pidetään hengissä...minä, minä, minä. Pelkkä kouluttautuminen ja töissäkäynti ei oikeuta loputtomaan rahalliseen korvaukseen niin ettei kenestäkään muusta tarvitse välittää.
Opiskelijaelämästä jäänyt päälle kilohintojen vertailu, mutta tuotteen laadulla on myös väliä. En aina osta kaikkein halvinta vaikka K-Menu tuotteita tuleekin ostettua. Välillä ostan myös luomua.
Lihoissa en aina osta sitä halvinta esim. ostan kanaa joka on antibioottivapaata.
En mä viitsi, nappaan sen mikä käsiin osuu.
Teen yleensäkin ostokset nopeasti....kivempaakin tekemistä kuin kaupassa läyryäminen.