Miksi kirkko ei enää puutu yhteiskunnallisiin ongelmiin?
Miksi kirkko ei enää ota Raamatun perusteella kantaa yhteiskunnallisiin ongelmiin kuten ennen?
Kommentit (10)
Kirkon pitää olla vähän varpaillaan. Sen verran väkeä on eronnut kirkosta että tätä mukaan kirkko alkaa menettää valtaansa tässä maassa
Vierailija kirjoitti:
Kirkon pitää olla vähän varpaillaan. Sen verran väkeä on eronnut kirkosta että tätä mukaan kirkko alkaa menettää valtaansa tässä maassa
Valtaaseman? Ketä tai mitä kohtaan kirkolla on valtaa? Jokunen vielä maksaa kirkollisveroa vuonna 2018 jostain syystä.
Mihin yhteiskunnallisiin ongelmiin kirkon pitäisi puuttua?
Poistettu: jos kirkko suojelee laittomasti maassaolijoita, se ei ole yhteiskunnallinen ongelma. Siksi minä erosin kirkosta.
Kirkko keskittyy laittomien sandaalimiestin suojelemiseen Suomen lailta ja viranomaisilta.
Kirkko on puuttunut yhteiskunnallisiin asioihin, joita en ole kokenut ongelmiksi. On vastustettu tanssimista, kaupassa käyntiä ja ties mitä. Tosin vikahan on maallisen vallansäätäjän, jos on kirkkoa erehtynyt kuuntelemaan.
Onneksi ajat ovat muuttuneet ja kirkosta eroaa aina runsaasti veronmaksajia, kun jotain lausuvat.
Kirkon tulisi keskittyä päätehtäväänsä; kristinuskon säilyttäminen, siirto ja evankeliumin levittäminen.
Tämä ei tosin nykyään tunnu kiinnostavan ketään, ei piispoja eikä pappeja.
Uskovaisuusviha on suhteellisen isoa nykyään. Haukutaan hihhuliksi, ei oteta tosissaan jne. Miksi ottaa kantaa kun vaan haukutaan eikä sitä otettaisi huomioon kuitenkaan.
Niinpä. Kirkko oli vielä keskiajalla kuuluisa yhteiskunnallisiin ongelmiin puuttumisestaan.
Jokainen puuttuminen aiheuttaa eropiikin. Kirkko pelkää valta-aseman murentumista.