Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Vinkkejä tehokkaampaan opiskeluun

Vierailija
19.02.2018 |

Olen yrittänyt tenttiä kursseja, mutta ne vaativat niin paljon lukemista, etten saa sitä koskaan tehtyä. Keskimäärin saan luettua ja tehtyä muistiinpanot 10 sivusta tunnissa ja jos opiskeltavaa tekstiä on 800 sivua minulta menisi iät ja ajat sen opiskeluun. Opiskelun lisäksi käyn töissä ja kursseilla, joten saan ehkä laitettua tunnin päivässä tentteihin lukemiseen.

Onko teillä mitään hyviä opiskeluvinkkejä?

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
19.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Jos kyse on tuollaisesta lukemisesta, niin katso kalenterista mitkä ajat pystyt lukemiseen käyttämään. Jos sinulla on käytössä vaikka 9 päivänä 3 tuntia ja kirjassa on 20 kappaletta jotka käsittelevät eri aihealueita, päätä mitkä  10 ovat tärkeimmät aihealueet. Käytä jokaiseen noista 1,5 tuntia. Loppuihin varaa 45 minuuttia jokaiseen. Jos et ehdi lukea joka riviä, silmäile alue ja poimi olennaiset kohdat. Jäljelle jäävänä aikana lue omat muistiinpanosi ja palaa kirjaan, jos jokin on jäänyt auki/tuntuu ristiriitaiselta.

Jos aikaa on ihan liian vähän, tarkista että onko opiskelutahtisi järkevä. 60 opintopistettä vuodessa olisi normaalimäärä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: yhdeksän neljä yksi