Mitä väärää tietoa ja käsityksiä olet huomannut liittyen introvertteihin?
Itseäni aina ärsyttää täällä palstallakin levitettävä luulo, että introvertit eivät voisi olla sosiaalisia ja nauttia ihmisten seurasta. Yhdessäkin ketjussa joku sanoi, että koska hän on introvertti, hän ei halua ketään kotiinsa.
Introverttiyden nimiin laitetaan paljon myös huonoja käytöstapoja, kuten tervehtimättömyyttä.
Kommentit (6)
Että introvertti on ujo.
Kaksi aivan eri asiaa.
Että introvertti pelkää ihmisiä ja esiintymistä. Itse puhun työssäni pienemmille ja isommille yleisöille.
Vierailija kirjoitti:
Että introvertti pelkää ihmisiä ja esiintymistä. Itse puhun työssäni pienemmille ja isommille yleisöille.
Tämä. Sen olen lisäksi huomannut, että esiintymistaitoinen ja siitä nauttiva introvertti, joka voi siis olla hitaasti lämpiävä ihmissuhteissa ja tarvitsee paljon omaa tilaa, tulkitaan helposti leuhkaksi. Aina asia ei mene selittämälläkään perille, eli kun toinen osapuoli on päättänyt, että olet diiva, niin se käsitys istuu harmillisen tiukassa.
t. esiintymistilanteissa loistava, ihmissuhteissa alkuun varautunut introvertti
Että introvertti ei pidä ihmisistä, voi olla parisuhteessa tai työskennellä opettajana.
Todellisuudessa introverteilla on paremmat sosiaaliset taidot kuin monilla ekstroverteilla ja ihmissuhteet ovat heille todella tärkeitä. Introvertti kiinnittää usein muihin niin paljon huomiota, että uupuu, ja tarvitsee siksi omaa aikaa. Ekstrovertti ei muista huoli, sen kun porskuttaa eikä edes huomaa monia asioita, joita introvertti panee muissa merkille.
Että introvertti ei voisi:
- nauttia muiden ihmisten seurasta
- olla äänekäs huumoriveikko
- tutustua uusiin ihmisiin helposti.
Muun muassa.
Minun introverttiuteni ilmenee siten, että koulu- tai työpäivän jälkeen sulkeudun oman kotini rauhaan, suljen puhelimen, pidän television ja tietokoneen kiinni ja joko vain paijailen kissoja tai luen kirjaa. Olen löytänyt hyvän tasapainon eri luonteenpiirteideni vaatimusten kanssa.
Nostan. ap