Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Kun keskustellaan koulukiusaamisesta, keskustellaan yleensä siitä mitä kiusaaja tai kiusattu tekee väärin

Vierailija
16.02.2018 |

Harvemmin otetaan esille sitä porukkaa, joka kiusaamisen mahdollistaa. Eli enemmistö, joka katsoo kiusaamista vierestä eikä tee mitään.

Tällä enemmistöllä olisi mahdollisuus tallata kiusaaja jalkoihinsa ja tukehduttaa tämä kuoliaaksi kengänpohjiensa alle. Tai rankaista kiusaajaa millä tahansa lievemmällä tavalla.

Enemmistö antaa kiusaajalle sen sosiaalisen vallan joka tekee kiusaamisen ylipäätään mahdolliseksi. Enemmistö määrittelee muotin, johon on sovittava jotta ei joudu kiusatuksi.

Kommentit (1)

Vierailija
1/1 |
16.02.2018 |
Näytä aiemmat lainaukset

Öööö. Siis ei se ole niin yksinkertaista. Jos seuraat joskus, että mitä tapahtuu ja huomaat selkeästi, että se loppuosa mistä tahansa porukasta, joka lähtee johonkin sellaiseen mukaan, hyötyy siitä jollain tavalla itse.

Se on kuviteltua vallantuntua toiseen.

Sieltä tulee jokainen alas. Ihan jokainen.

Ei ole sellaista ihmistä, joka voi kuvitella elävänsä loppuelämänsä niin etteikö se tule vastaan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla