Mistä Raha tulee?
Työttömyyttä käsittelevässä ketjussa väitettiin että raha EI tule "taikaseinästä".
Mistä se raha sitten tulee? Työstä? Menen metsään vaikka sahaamaan puita, tekemään metsurin työtä, ilmestyykö jostain rahaa?
Pitää olla ihan ansiotyössä metsurina? Työnantja sitten maksaa palkkaa. Mistä se työnantaja on saanut rahaa joilla maksaa palkkaa? Asiakkaalta, pankista vai omasta taskusta?
Mistä se raha on johonkin näistä vaihtoehdoista löytänyt tiensä ja mistä syystä?
Taikaseinä on edelleen luotettavin selitysmalli?
Ainakaan raha ei voisi olla pankkien myöntämää velkaa, sitä raha ei missään nimessä voi olla. Rahan on jonkun ahkeran työantajan itse luomaa. Hän itse on sen synnyttänyt ahkeruudella ja älykkyydellä.
Kommentit (7)
Ei sen väliä, mistä se tulee, kunhan minulla on sitä runsaasti.
Maailmankeskuspankki luo rahaa tyhjästä ja myöntää sitä sitten muille keskuspankeille lainoina jotka taas myöntävät luodut varat eteenpäin esimerkiksi valtiolle. Valtio taas on vastuussa siitä että velkasumma lyödään kolikoiksi rahapajassa ja laitetaan sitten kiertoon.
Persut kuvittelevat rahan tulevan taikaseinästä, ulisevat aiheesta jatkuvasti.
KalleKommunisti kirjoitti:
...Ainakaan raha ei voisi olla pankkien myöntämää velkaa, sitä raha ei missään nimessä voi olla. ...
Suurin osa liikkeellä olevasta rahasta on nimenomaan pankkien tyhjästä luomaa. Kun joku hakee ja hänelle myönnetään pankkilaina, se raha syntyy tyhjästä. Toki rahanluonnille on tiettyjä edellytyksiä, eli pankin keskuspankkitalletukset vakavaraisuudeen takeena. Käytännössä homma toimii niin, että kun joku tallettaa jonkun summan pankkiin, niin pankki voi myöntää noin satakertaisen määrän luottoa.
Raha on vain vaihdantatalouden välitysaine. Tuottavan työsi tuloksen voit vaihtaa käypään korvaukseen. Aivan sama miten se tuotoksen teet, jos sille on tarve ja markkinat, niin rahaa toimii sen tuotoksen mittarina. Kun maailmassa tuotetaan yhä vaan enemmän ja enemmän, niin sitä rahaakin tarvitaan aina vaan enemmän.