Naapurini vievät lapset päiväkotiin vaikka molemmat ovat päivät kotona?
Autolla vievät lapset tarhaan klo 8 ja hakevat klo 16 takaisin, 2 ja 4 vuotiaat.äiti ja isä ovat vähän yli kolmekymppisiä.isä työtön ja äiti ollut pitkään sairauslomalla. Ymmärtäisin jonkun kerhon pari tuntia mutta en kyllä koko päivää ja joka arkipäivä.
Kommentit (18)
Mitä tämä sulle kuuluu? Lapsilla ehkä turvallisempi olo päiväkodissa. Ja saavat ruokaa.
Saavat siellä ruokaa ja paikan missä nukkua.
Tää kuuluu nukupävään. Lapset vana päiväkotiin latitostumaan "laadukkaan varhaiskasvatuksen pariin".
Tollaiset vanhemmat ovat sitten niin hemmetin esimerkkillisiä.
Itselläni oli mt-ongelmia, ja lastensuojelun ns. tukitoimena ei ollut muuta vaihtoehtoa kuin viedä lapsi hoitoon, koko päiväksi joka päivä, vaikka olisinkin itse halunnut ja kyennyt hoitamaan. Sossut kai katsoivat myös ettei kolmivuotiaalla ole tarpeeksi sosiaalisia kontakteja kanssani.
Tosin tarhan puolelta sitten jossain vaiheessa vähennettiin hoitoaikaa kun havaitsivat ettei lapsella ainakaan ole mitään ongelmia sosiaalisissa kyvyissä tms.
Oma jaksaminen sitten loppuikin siihen.
Työttömän pitää olla valmis ottamaan vastaan työpaikan samantien kun sitä tarjotaan eli siksi lapsilla on hoitopaikat, jotta työn vastaanottaminen onnistuu. Miksi lapset on hoidossa kun mies on kotona tällä hetkellä, en osaa sanoa. Menettääkö teidän kunnassa hoitopaikat, jos ne eivät ole tiettyä määrä käytössä kuukausitasolla? Ainakin Espoossa oli aikoinaan näin. Onko äiti niin huonossa kunnossa, että lasten on tosiaan parempi hoidossa? Päivässä on struktuuri ja tekemistä. Ja sitten ihan aikuisten oikeasti: ei ole ap sun ongelmasi tämä.
Mieti jos ne ei veisi niitä päiväkotiin vaa hoitaisivat kotonaan niin se meteli ja huuto! Sitten väsynyt mamma ilmestyy sinun ovesi taakse ulisemaan kuinka ei saa apuja eikä ole tukiverkkoa ja sitten ihan huomaamatta sinä olet se joka vahtii lapsia että mammalla ja papalla on omaa aikaa 😡
Toisilla on päivät pitkät aikaa makoilla kotona ja päätyönä on naapureiden kyttäys.
Tietysti vievät. Kaikki työttömät tekevät noin kun ei kerran maksa mitään ja yhteiskunta huolehtii pennuista koko päivän.
On se hienoa, kun joku jaksaa olla huolissaan toisten ihmisten tekemisistä.
Tämä on sitä aitoa välittämistä.
Onneksi ap sinun ei tarvitsekaan ymmärtää. Joskus lapselle on parempi olla päivät päiväkodissa. Joskus vanhemmille on parempi, että lapset on hoidossa. Koko perhe voi paremmin ja on ehkä ohjeistettu, että paras kun ovat kokopäiväisinä hoidossa. Hienoa, että lasten elämä on säännöllistä.
Onko sinulla kaikki hyvin kun vietät kaikki päiväsi tarkkaillen naapuriperhettä?
Pakkohan työttömien on viedä lapset hoitoon, koska täytyy olla valmiina ottamaan vastaan työtä, jos sitä tarjotaan ja täytyy myös olla aktiivinen ja hakea töitä tai hakea kursseille jne. . Sitähän paheksutaan täällä joukolla, jos joku työtön nainen hoitaa lapsiaan kotona töitä etsiessään.
Sairauslomalaisen kohdalla taas tilanne on toinen. Jos ei kykene hoitamaan lapsia, heidät täytyy viedä hoitoon. Oli minulla itsellänikin muutama kauhupäivä lasten kanssa, kun he olivat vielä kotihoidossa ja itse jäin sängynpohjalle pahan selkäkipukohtauksen vuoksi. Miehen oli pakko mennä töihin ja siinä me sitten lasten kanssa yritimme pärjätä, vaikka ei kyllä ollut turvallista minulle eikä lapsille.
Vierailija kirjoitti:
Autolla vievät lapset tarhaan klo 8 ja hakevat klo 16 takaisin, 2 ja 4 vuotiaat.äiti ja isä ovat vähän yli kolmekymppisiä.isä työtön ja äiti ollut pitkään sairauslomalla. Ymmärtäisin jonkun kerhon pari tuntia mutta en kyllä koko päivää ja joka arkipäivä.
Mitä "ymmärtäisin jonkun kerhon.."? Ei sinun tarvitse ymmärtää heidän perheen tilannetta, itse asiassa sinä voisit keskittyä omaasi enemmän. Toisin sanoen, hanki elämä.
Jos oikeesti kiinnostaa niin tutustu ja kysy. Jos kiinnostaa vaan sen verran, että olis kiva juoruilla niin anna olla.
Ja ei, en ole itse kotona kun lapsi päiväkodissa. Kyllästyttää vaan tällaiset ovisilmäkyttääjät. Todella noloa. Koskaan ei voi tietää mitä joku on käynyt läpi, mikä tilanteeseen on johtanut ja mikä on ensiviikon tilanne. Ja kun selkeesti ei kiinnosta ystävystyäkään niin miten on energiaa tällaiseen?
Mä teen kotona töitä ja lapsi energiapommi. Vien päikkyyn päiväksi. Eikä kiinnosta mitä naapurit ajattelee.
Vien myös tyttären päiväkotiin vaikka olen työttömänä. Päiväkodissa on kavereita joita kaivataan myös vapaa ajalla. Jos ottaisin tytön pois päiväkodista niin hän menettäisi päiväkotipaikan. Työllistyn ensi kuussa ja kunta ei pysty järjestämään päiväkotipaikkaa lyhyellä varoitusajalla. Lisäksi tyttö joutuisi päiväkotiin joka ei ole lähin päiväkoti vaan tarvittaisiin auto. Maksan paikasta täyden maksun.
Jännää, miten paljon mielipiteet jakaantuvat puolesta ja vastaan. Puolesta ovat ns. "vihreät", jotka haluavat karttaa kaikkea työntekoa, käyttää hyväkseen kaikkia yhteiskunnan "ilmaisia" palveluita. Vastaan ovat "suomen parasta" ajattelevat, jotka haluaisivat pienentää yhteiskunnan menoja ja maksattaa kuluja niillä, jotka "kuluja" aiheuttavat ja joilla on mahdollisuus tehdä jotain asian hyväksi.
Ap, emme varmaan koskaan saa tietää, mitkä ovat ne todelliset syyt, miksi lapset viedään hoitoon vaikka molemmat vanhemmat ovat kotona, mutta kun se kerran on "sallittua", niin silloinhan jotkut tekee niin.
Ymmärrät varmaan mt-ongelmaisethan ei jaksa olla lastensa kanssa. Hyvä vaan, että ovat poissa noin laiskojen ja saamattomien vanhempien luota.