Doctor Foster, vaikuttaa hyvältä sarjalta
eka jakson perusteella. Eli ykköseltä kohta tulee 2.jakso. Suosittelen nyt ihan yhden jakson perusteella ja kaivaudun kohta peiton alle katseleen seuraavaa jaksoa.
https://yle.fi/aihe/artikkeli/2018/01/11/doctor-foster-palkittu-brittis…
Kommentit (23)
Katsoin myös ekan jakson ja tykkäsin, mutta olen niin mielikuvitukseton etten arvaa mihin tarina vie. Siis kai tässä jotain muuta tapahtuu kuin vain se tavallinen pettämistarina...?
Tänään aamusta näkyi jo toinen jakso Areenassa. Täytyykin alkaa keskiviikkoisin herään aikaisin ja ahmia heti jakso aamiaiseksi.
Vierailija kirjoitti:
Katsoin sen jo Netflixistä. Pysäyttävä tarina!
Ai se on Netflixissä, taidanpa katsoa sen sieltä sitten itsekin kun Ylen esitystahti on niin hidas
Pääosan esittäjä on tosi karismaattinen. Oli sitä jo poliisina aiemmin.
Hesarin arviossa viime viikolla luki, että käsikirjoitus perustuu johonkin ikivanhaan kreikkalaiseen mytologiaan, jossa nainen sekoaa kun mies pettää, ja kostoksi miehelle nainen tappaa parin yhteisen lapsen. Mutta toivon, että ihan näin kirjaimellisesti ei vanhaa tarua noudateta.
Huh, mulla tuli vaan ekana mieleen Paljastavat Valheet (lie to me), kun siinä on yksi pääosan esittäjistä Dr. Foster. Aika saman kaltaisen näköinen nainenkin vielä. Suosittelen muuten Paljastavien Valheiden kahta ensimmäistä kautta lämpimästi. Kolmas alkoi ampua yli, kun hakivat ilmeisesti pääosan esittäjästä samanlaista mulkkua kuin Dr. Housesta.
Vierailija kirjoitti:
Pääosan esittäjä on tosi karismaattinen. Oli sitä jo poliisina aiemmin.
Samaa mieltä, erinomainen valinta pääosan esittäjäksi. Itse en muista nähneeni häntä missään muualla, se on plussaa.
Tää oli hyvä sarja ja pidän ton näyttelijän muistakin rooliröistä.:)
älkää sitten paljastako juonta täällä vaikkam jostain hiton netflixeistä oisitte katsoneet jo
Vierailija kirjoitti:
Hesarin arviossa viime viikolla luki, että käsikirjoitus perustuu johonkin ikivanhaan kreikkalaiseen mytologiaan, jossa nainen sekoaa kun mies pettää, ja kostoksi miehelle nainen tappaa parin yhteisen lapsen. Mutta toivon, että ihan näin kirjaimellisesti ei vanhaa tarua noudateta.
Täh? Ei kyllä nyt oo arvostelun tekijällä kaikki ihan selvää. Kreikkalainen mytologia aika kaukana tosta juonikuviosta.
Netflixistä katsoin muutama vuosi sitten.
Hömppäsarja täynnä epäuskottavuuksi, mm lääkäri ryntää ptilasn poikkiksen kotiin ja uhkailee polttavansa tupakalla ym.
Huono.
Ihan ok sarja oli. Sai ilmeisesti jatkoakin. Juonellisesti ei mitään yllättävää tapahdu koko sarjan aikana, mutta hyvä pääosanesittäjä piti mukanaan.
Tykkäsin myös avausjaksosta. Ekan jakson lopoua en olisi kyllä arvannut, varmaan itsellä ainakin olisi sekoaminen lähellä... sen kyllä arvasin jo aikaisemmin kenen kanssa mies vehtaa. Pääosan näyttelijä oli myös todella hyvä Scott & Bailey sarjassa. Toivoisin siitäkin uutta kautta.
Katsoin äsken kakkosjakson ja tykkäsin siitä että tapahtumat etenevät aika ripeästi. Jossain toisessa sarjassa Gemma ei vieläkään tietäisi varmaksi pettääkö mies vai ei.
Katsoin koko ekan kauden Netflixistä, oli hyvä sarja vaikkakin jotkut Gemman ratkaisut ihmetyttivät. Mutta elämä on kummasti helpompaa kun on välkky :)
Toinen kausi oli mielestäni huonompi kuin ensimmäinen. Gemma muuttui pakkomielteiseksi ja panikoivaksi. Ihmeellistä ex-miehensä säälimistä, vaikka sai hänet eroamaan nuoresta vaimosta. Viimeinen jakso oli huonoin toisesta kaudesta.
Musta se tokan kauden vika jakso oli hyvä. Toi on usein niin todellista. Lapset ja riiteleviin katkerien vanhiempiensa väliin ja unohtuvat täysin.
Juu, eka kausi oli hyvä. Kakkoskaudella alkoi jo ekassa jaksossa vähän ahdistaa, mutta katsoin silti eteenpäin.
:)