Miten voi olla mahdollista että lähihoitaja on työtön?
Kommentit (7)
Helppoa. Kunnat ja monet yksityiset säästää. sitten kun on joitakin paikkoja auki, niin hakijoita onkin sitte paljon.
Siten, että hoitajia koulutetaan paljon, mutta jatkuvan tehostamisen ja leikkausten takia palkataan liian vähän tehtävään työmäärään nähden. Palkkoja on myös helpompi olla nostamatta, kun hoitajista on vähän ylitarjontaa.
Lähihoitajista tuntuu olevan pulaa vain pääkaupunkiseudulla. Mutta sielläkin jos on kovin hiljainen ja ujo hoitaja niin voipi jäädä ilman töitä.
Ainakin päiväkoteihin lastenhoitajiksi hakevia lähihoitajia on pk-seudulla ja kuulemma muuallakin maassa ainakin isojen kaupunkien liepeillä järjetön tunku. Koulutetaan ilmeisesti aivan liikaa. Kaikille alanvaihtajillekin kun ehdotetaan lähihoitajan tutkintoa, niin kai niitä nyt tulee ovista ja ikkunoista.
Lähihoitajissa on sellaisia joita ei ole hyvä laskea hoidettavien lähelle.
Oikeasti!
Eikö nekin kouluttaudu eri tehtäviin?
Jos ei tarvetta esim vanhustyössä, niin muut mene ohi toisiin esim mielenterveystyöhön.
Lähihoitaja ei ole ymmärtääkseni yksi ammatti.
Siinähän mietit.