Teinipoika ei suostu juomaan enää hanavettä
On kuullut joltain kavereilta, että hanavedessä on estrogeeniä tms joka vähentää miehissä testosteronia. Onko tuossa mitään perää? Ja mitä voin tehdä, poika pelaa jalkapalloa ja urheilee paljon, joten hänellä on melkein aina juomapullo kourassa. Nyt ptäisi sitten alkaa raahata kaupasta litroittain pullotettua vettä.
Kommentit (11)
Poika voi itse ostaa kaupasta pullovettä, jos hanavesi ei kelpaa. Urheilevana ei ole mitään vaikeuksia edes kantaa pulloja.
Monta kertaa aiot vielä tehdä uuden ketjun?
https://www.vauva.fi/keskustelu/3014752/teinipoika-ei-suostu-juomaan-enaa-hanavetta
Vierailija kirjoitti:
Poika voi itse ostaa kaupasta pullovettä, jos hanavesi ei kelpaa. Urheilevana ei ole mitään vaikeuksia edes kantaa pulloja.
Pullovedessä on enemmän mikromuoveja. Mikromuoveissa on puolestaan muun muassa muovinpehmentiminä ftalaatteja, jotka ovat hormonihäiriköitä. Tosimiehet juovat hanavettä metallipullosta tai juomalasista.
Muovipullosta tulee bisphenoileita, jotka ovat juurikin niitä hormonihäiritsijöitä. Paljon myös muuta, jota ei ole edes tutkittu.
Viisas poika. Tietää jo rotusodan tulevan.
No ei nyt ihan perätön ja tuulestatemmattu juttu, sillä vaikka raanavesi ei sisälläkkään naishormooneja niin jokaisessa vesilasissa on jäämiä ehkäisylääkkeistä. Joillain kaloilla vesistöön päässeet ehkäispillerien jäämät ovat aiheuttaneet hedelmättömyyttä, mutta sen vaikutusta ihmisten hedelmällisyyteen ei tunneta eikä ole sen pahemmin tutkittu.
Missäpäin te oikein asutte? Eihän estrogeeni teleporttaa juomaveteen mistään, vaan sen täytyy joutua sinne jätevesien mukana. Päijänteestä tuleva vesi tänne PK-seudulle ei ainakaan sisällä missään määrin merkityksellisiä määriä estrogeenejä.
Klooria se kyllä sisältää, siihen auttaa veden seisottaminen avoimessa astiassa 12-24 tuntia. Tai C-vitamiinin tai vastaavan antioksidantin lisääminen veteen.
Teinipoika on hyvä ja hankkii vesitonkan minkä täyttää itse lähdevedellä. Pari kertaa viikossa käy täyttämässä, tulee samalla kuntoiluakin.
Ei huono. Vois oikeastaan itsekin tehdä näin.
Jos ostat pullotettua vettä tarkista että sitä ei ole pullotettu ainakaan Nigeriassa.
Suomalainen vesijohtovesi on useimmiten turvallista, jos on ongelmia niistä tiedotetaan mahdollisimman nopeasti. Nousiaisissa on vesiongelmia nyt, ei tosin liity estrogeeniin, jos et asu siellä niin voit kertoa pojallesi että ei tarvitse pelätä.
https://www.helsinki.fi/fi/uutiset/terveys/ymparistomme-estrogeenit-yst…
"Suomessa otetuista vesinäytteistä (pullovesi ja hanavesi) ei löytynyt estrogeenejä, sen sijaan n. 30 %:sta tutkituista nigerialaisista pussivesistä löytyi osin huomattaviakin estrogeenipitoisuuksia. Omoruyin tutkimuksessa kävi ilmi, että hyvin vähäinen osa tästä estrogeenisyydestä oli peräisin veden säilyttämiseen käytetyistä pakkauksista. ”Yksi hyvin mahdollinen syypää on veden pussituslaitteiston puhdistusainejäämät, sillä näiden pinta-aktiivisten yhdisteiden on aiemmin osoitettu olevan estrogeenisiä”, toteaa Pohjanvirta."
Tiedote Nousiaisten Veden toiminta-alueen vedenkäyttäjille 6.2.2018 klo 10.15
Tiedote Nousiaisten Veden toiminta-alueen vedenkäyttäjille 6.2.2018, klo 10:15:
Nousiaisten kunnassa otetaan käyttöön uusi varavesitankki varaveden jakamista varten tänään tiistaina 6.2.2018 noin klo 12:00 alkaen. Tämä varavesitankki sijaitsee Nousiaisten kunnan auditorion läheisyydessä olevalla linja-autopysäkillä (Moisiontie 16, 21270 Nousiainen).
Haluatko pojastasi goblinin, häh?