Mitä ajattelet hieltä haisevista ihmisistä?
Hajusteettomiakin herkän ihon kainalonhikikarkotteitakin on tarjolla.
Kommentit (17)
Ajattelen että ei välitä hygieniastaan.
Entisellä työpaikallani oli henkilö joka haisi lähes aina hielle. Hiuksetkin olivat usein likaisen näköiset. Ajattelin että varmaan masentunut/elämänhallinnan ongelmia.
Salettiin haisen hielle viakka käynkin joka aamu suihkussa. Sen jälkeen, kun sain jotain hemmetin paukamia doedorantista lopetin sen käytön, enkä oikei uskalla uudelleen aloittaa. Terveys ennen kaikkea.
Hienhaju on kuvottavimpia hajuja mitä tiedän. Tekee pahaa jos joku haisee hielle.
ajattelen, ettei niin välitä mitä muut ajattelevat tai välttelee kemikaaleja. Puhdaskin ihminen voi haista hielle, heti kohta suihkun jälkeen. se on aivan normaali haju.
Vierailija kirjoitti:
Salettiin haisen hielle viakka käynkin joka aamu suihkussa. Sen jälkeen, kun sain jotain hemmetin paukamia doedorantista lopetin sen käytön, enkä oikei uskalla uudelleen aloittaa. Terveys ennen kaikkea.
Sama täällä. Paitsi etten tajunnut ihmetellä niitä paukamia edes. Ihmettelin, pitäisikö kainaloita pestä koko ajan, koska kutisevat. Sitten raskaana lopetin dödön käytön, ja kutina loppui kuin taikaiskusta... Ja seuraavaksi ne patit hävisivät. Arvaa vain, aloinko koskaan käyttämään uudestaan...
Vierailija kirjoitti:
Hienhaju on kuvottavimpia hajuja mitä tiedän. Tekee pahaa jos joku haisee hielle.
Etpä sinä sitten paljon tiedä. Oletko ylpeäkin siitä?
Siis oikeasti, ihmeen moni ei enää nykyisin näy ymmärtävän lainkaan, mitä vikaa on hienopieruissa ihmisissä. Että mitä haittaa sellaisesta voi olla. Pahin haitta mitä tiedetään on kotoisin työkaverin kainalosta.
Milloin suhteellisuudentaju meni muodista?
En ajattele mitään. Haisen itsekin. Käytän antiperspiranttia, mutta ei se täydellisesti auta. Kokeiltu on kaikki apteekin myrkyt ja vastapainoksi myös luonnolliset keinot kuten kookosöljy ja sooda. Tyydyn kohtalooni ja haisen hiukan.
Voi olla myös jännittäjä. Dödö pettää tällöin.
Riippuisi syistä, että miksi haisee hielle.
Eilen jumpassa lähellä oli joku ihminen, joka haisi niin pahalta hieltä, että mulle tuli huono olo. Oli raskas jumppa, yhä pahenevan löyhkän takia meinasin melkein oksentaa sen aikana. Yök.
Nykyään varmaan yhä useampi alkaa haista hieltä, koska yhä useampi siirtyy alumiinittomaan dödöön. Ne ei ole niin tehokkaita. Jos on hikoilevaa tyyppiä, on vaikea pysyä koko päivä raikkaana, vaikka kävisi joka aamu suihkussa ja siellä pesisi kainalonsa kolmeen kertaan.
Ajattelen että tuokin siis käyttää masennuslääkkeitä. Tähän hajuhaittaan ei ole ratkaisua, tietty lääkkeen lopettaminen. Antiperspiraattiin en enää koske, naama lakkasi kukkimasta kun annoin eritteiden tulla kainaloista enkä naamasta.
Vierailija kirjoitti:
En ajattele mitään. Haisen itsekin. Käytän antiperspiranttia, mutta ei se täydellisesti auta. Kokeiltu on kaikki apteekin myrkyt ja vastapainoksi myös luonnolliset keinot kuten kookosöljy ja sooda. Tyydyn kohtalooni ja haisen hiukan.
Pyyhi kosteuspyyhkeillä kainaloita (esim miedoilla vauvapyyhkeillä).
Ajattelen, että siinä on taas yksi av-mamma, joka kuvittelee, että samoja alusvaatteita on ok käyttää neljä päivää, ja suihkussa käyminenkin sen tiheämmin on ihan turhaa, koska "eihän HÄN hikoile".
Oikeasti osa ihmisistä, muistaakseni noin kolmasosa, on omalle hajulleen hajusokea. Ilmiö on sama kuin oman kodin haju, jonka haistaa kunnolla vain palatessaan pitkältä matkalta.
Ok, sitten on toki masentuneita sekä elämänhallintansa kadottaneita, mutta heistä näkee yleensä muutenkin habituksesta, että ihan kaikki ei ole kondiksessa.
Joten jos ihminen muuten on siisti ja pirteä, hän todennäköisesti luulee, ettei hikoile niin, että se haisisi.
Oletan, että kyse ei nyt edes ole mistään satunnaisesta hajahduksesta, dödö voi toki aina pettää tai ihminen on tulossa punttisalilta ja menossa kotiin saunomaan....
Niin ja kyllä, hienhaju on ikävää, muttei maailmanloppu. Tupakanhaju on paljon pahempi juttu JA terveydelle haitallinen.
Ajattelen mielessäni "hyi vittu" ja olen kuin en huomaisi löyhkää