Pitäisikö vain erota tilanteessa, jossa mies ei vain enää näe vaimoaan seksuaalisesti haluttavana?
Kommentit (5)
No tuohan riippuu aivan täysin siitä miten tärkeäksi kumpikin asian kokee. Itse tiedän kokemuksesta että vaikka olenkin aika seksuaalinen ja periaatteessa monogaaminen ihminen, tarpeeksi hyvistä syistä (esim. rakkaus) voisin ihan hyvin olla täysin onnellinen ja tyytyväinen aseksuaalin tai terveyssyistä seksiin kykenemättömän kanssa. Vaikka sitten jonkunlaisessa avoimessa suhteessa.
Jos taas nimenomaan se satuttaa "torjuttua" osapuolta, että kokee toisen pitävän itseään huonona, rumana tai inhottavana, tai ettei toinen rakasta, asian voi selvittää ja käsitellä keskustelemalla ja tunnustelemalla, taipuisiko jotenkin hyväksymään asian. Jos kyseessä on keski-ikää lähestyvä pariskunta jossa naisen vartalo on raskauden ja iän takia muuttunut liian eri näköiseksi kuin pornossa, toki itsekin saattaisin olla vähän piikit pystyssä ja epäillä arvioineeni koko suhteen ajan kumppanini luonteen täysin väärin.
Mutta parempi kun ei syöksy johtopäätöksiin, jotta voi jutella asiasta mahdollisimman avoimesti ja rakentavasti. Vanhetessa ihmisiä sukupuoleen katsomatta ei vaan seksi aina enää kiinnosta, keho muuttuu. Suhteen vanhetessa sitä saattaa intohimo kadota muistakin syistä, niille voi jotain olla tehtävissä tai sitten ei, selvittämättä ei asiaa voi tietää. Rakkauskin voi kaivata täysin mahdollista henkiin herättelyä.
Tuskin kahdeksankymppisistä kovin moni enää hirveän usein harrastaa tai haluaa seksiä, ja tuskin kovin moni myöskään pitäisi suhdettaan tuon vuoksi pilalla olevana. Jos et itse ole se joka halut ensin menettää, jossain iässä saattaa vaan kannattaa miettiä onko 10 vuotta puutteessa eloa sen arvoista että sitten seuraavat 20 vuotta on elämänkumppani rinnalla jonka kanssa on yhdessä kuljettu pitkä taival.
Mä en pystyisi elämään loputtomasti pystyynkuolleessa liitossa. Mieluummin vaikka yksin
Pitäisi ehdottomasti! Naisen pitää tuntea itsensä Naiseksi ja Haluttavaksi, aina ja iänkaikkisesti. Näin se vaan on. Kyllä aina löytyy parempi mies joka haluaa jos oma äijä ei enää halua. Uutta matoa vaan koukkuun ja nauttimaan elämästä ja erotiikasta :)