Miksi ihmeessä lapsia ei koulussa rokoteta influenssaa vastaan automaattisesti?
Siellä se olisi terveydenhoitajan toimesta helppo toteuttaa esim. Luokittain. Kuin se että jokainen käy erikseen terveysasemalla hakemassa sen vanhemman kanssa. Tulee poissaoloja töistä ja moni jättää sen tekemättä ym.
Kommentit (12)
En todellakaan anna antaa mitään influenssarokotuksia lapselle. Itsekään en ole koskaan ottanut, eikä lapsenikaan ota.
Missä ihmeen vaiheessa influenssastakin on tullut rokottamisen väärti asia?
Ja miten tästä eteenpäin? Rokotetaanko tulevaisuudessa lapset myös närästystä, mustelmia, aivastusta ja yskähdystä vastaan? Ja mitä muuta vielä?
Viime vuonna suoja oli 30% ja nyt 10% ... Lisäksi rokotteesta voi tulla haittoja, vaikka olisi miten vanha ja turvallinen. Lapsia pitäisi opettaa pesemään kädet ja välttämään nenän pyyhkimistä käsillä. Myös kotikoulu pahimman epidemian aikaan voi olla hyvä.
Onneksi eivät rokota siellä. Seuraavaksi alkavat tarjota antibioottejakin terkkarilta jokaiseen pikku nuhaan.
Apua miten tyhmiä kommentteja!
Itse kadun katkerasti, etten ottanut rokotusta heti. Nyt mulla on kuumeellinen tulehdus, joten rokottaminen olisi vaarallista elimistölleni
Olen sairastanut influenssan 2 kertaa. Vaikka olin nuorempi ja hyvässä kunnossa, tauti 40° hipovine kuumeineen oli erittäin rankka.
Toisella kertaa sain tartunnan pikkulapselta, kun vanhemmat eivät olleet kertoneet ja peruuttaneet kyläilyä.
Vierailija kirjoitti:
Onneksi eivät rokota siellä. Seuraavaksi alkavat tarjota antibioottejakin terkkarilta jokaiseen pikku nuhaan.
Et taida tietää, että ab.lla voi hoitaa vain bakteeritulehduksia. Virustauteihin kuten influenssaan ei ole hoitoa. Ne voi vain torjua ennalta rokotteella.
Missä kaupungissa koululaiset edes saa influenssa rokotteen? Täällä vaan alle 35kk ja yli 65v
Meidän teinissä oli B-influenssa. Oli vielä sairastumisyönään kaverilla yötä, seuraavana aamuna kuume nousi lähelle 40 ja hengitysvaikeuden takia käytiin päivystyksessä. Otettiin influenssanäyte ja iltapäivällä aloitettiin Tamiflu.
Sairastumispäivän oli todella kipeä. Seuraavana päivänä jo parempi, ja kolmantena päivänä ei edes kuume enää noussut. En tiedä tehosiko heti aloitettu lääkekuuri noin hyvin?
Molemmat vanhemmat on rokotettu, toinen hudiksi menneellä rokotteella, toinen yksityisellä "paremmalla". Kumpaankaan ei tarttunut. Eikä tarttunut rokottamattomaan kaveriinkaan. Eli en nyt alkaisi vauhkoamaan asian kanssa, kun noin huonosti näköjään tarttuu.
Kyllähän siellä koulussa on rokotteen saanut jos sen on tarvinnut.
Vierailija kirjoitti:
Onneksi eivät rokota siellä. Seuraavaksi alkavat tarjota antibioottejakin terkkarilta jokaiseen pikku nuhaan.
Tähän suuntaan sitä kohta mennään! Kolestrolilääkkeitä ( statiineja) lisätään vesijohtoveteen! Lääketeollisuus on todella suuri bisnes. Ohjaa jopa Lääkäreiden koulutusta. THL: n nyk johtajallakin taitaa olla kytköksiä rokotebisneksen kanssa. Mihin hukkui se tutkimus rokotteiden vaikutuksesta autismin syntyyn?
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Onneksi eivät rokota siellä. Seuraavaksi alkavat tarjota antibioottejakin terkkarilta jokaiseen pikku nuhaan.
Et taida tietää, että ab.lla voi hoitaa vain bakteeritulehduksia. Virustauteihin kuten influenssaan ei ole hoitoa. Ne voi vain torjua ennalta rokotteella.
Tai hyvällä immuunipuolustuksella.
Mitä se nyt auttaisi? Tuo tämän kauden influenssarokote oli taas kerran väärin ennakoitu, teho ei ole edes kymmentä prosenttia. Ja se yksityisiltä saatu ei ole sen parempi. Jos sinut on rokotettu eri virusta vastaan kuin mikä jyllää, ei se suojaa sinua! Millä tämän saisi Suomen rokoteuskovaisen kansan päähän taottua? On ihan arpapeliä ennakoida noita rokotteisiin pantavia viruksia. Ja se ruletti menee usein pieleen.