G: Onko sinusta positiivista että täysikäisiin kohdistuneiden seksirikosten teonkuvaukset on salaisia?
Kommentit (8)
Todellakin. Miksi kenenkään pitäisi saada tirkistellä seksuaalirikosten yksityiskohtia?
On hyvä. Kyse on uhrin henkilökohtaiseen koskemattomuuteen kuuluvista asioista, joten missään nimessä ne eivät kuulu naapurin Martan tietoon.
Vielä 70-luvulla lapsiin kohdistuneet seksuaalirikoksetkin julkaistiin lehdissä yksityiskohtaisesti. Olin alakouluikäinen, kun kotikaupungissamme lapsi joutui seksuaalisen hyväksikäytön uhriksi tuntemattoman taholta. Tapahtunut kuvattiin lehdessä tarkkaan. Muistan vielä lauseen "Laski vetensä lapsen päälle."
Ei ole hyvä. Teonkuvaus voisi lähtökohtaisesti olla julkinen, mutta uhri voisi sen halutessaan salata. Vaikka kyse onkin hyvin henkilökohtaisesta tiedosta, en usko että kovinkaan moni niitä tulee yleensäkään lukemaan. Ja kaikista tärkein: häpeä ei ole uhrin. Miksi pitäisi hävetä jotain, mitä sairas rikollinen on sinulle tehnyt? Jos tämä oikeasti ymmärrettäisiin, seksuaalirikolliset jäisivät paljon useammin kiinni, koska ilmoituksia tehtäisiin enemmän.
Häpeärangaistus on myös usein toimivampi kuin oikeuden langettama.
Erittäin ok ja mielestäni pahoinpitelyrikokset, ainakin törkeimmät, voisi myös pääsääntöisesti salata poislukien uhrin luvalla julkaistut.
Ei ole positiivista. Menee hyvät runkkumatskut hukkaan.
Vierailija kirjoitti:
Ei ole positiivista. Menee hyvät runkkumatskut hukkaan.
Niin varmaan joo, trolli :)
Oikeasti et vaan haluaisi, että ihmiset näkevät kuinka sairaita nämä tekijät ovat. Onko sinua ikinä tuomittu jostakin?
up