Muistisairas vanhus ja ahneet sukulaiset
Nyt voi joku tunnistaa, mut ihan sama...
Mun tädillä todettu hiljattain dementia. Mun sisarukset ovat autelleet häntä arkijutuissa (on määrätty avustajiksi), samoin mun serkut.
Ainut että mun serkut ovat pahasti vetäneet välistä tän tädin parin edesmenneen sisaruksen kuolinpesän kohdalla:toisen pesänjako oli lievästi sanottuna hämärä, ja toisessa testamentissa vanhusta oli selvästi painostettu.
Nyt tätä mun elossaolevaa tätiä on käytetty pankissa yhden serkun toimesta jne. ja selvästi serkku on kieli pitkällä omaisuuksista.
Mun täti on läheinen mun sisarusten kanssa, eivätkä mun sisarukset halua ahnehtia isoja perintöjä. Itse en halua juuri mitään. Mutta me vaan ei haluttaisi että meidän serkut vetää taas välistä.
Halutaan vaan että oikeus tapahtuisi.
Mitä voi tehdä?
Kommentit (3)
Tee tutkintapyyntö maistraattiin edunvalvonnan tarpeesta. Tuossa tilanteessa on kaikkien etu, että vanhuksella on joku luotettava edunvalvoja, joka hoitaa vanhuksen raha-asiat ja jota maistraatti valvoo.
Vierailija kirjoitti:
Ulkopuolinen edunvalvoja ja hakemukseen voi laittaa perusteeksi, että epäilette hyväksikäyttöä.
Riittääkö vain pelkkä epäilys, ilman selkeää näyttöä? Siis semmoinen paha aavistus asioista?
Koska mun serkkuhan voisi vaan sanoa että "hyvää hyvyyttänihän mä käytin tätiä autolla pankissa kun ei ole ajokorttia".
Eikös sit kun se täti kuolee, voi laittaa ulkopuolisen pesänjakajan?
Testamenttia tuo täti ei meinaa tehdä.
Ap
Ulkopuolinen edunvalvoja ja hakemukseen voi laittaa perusteeksi, että epäilette hyväksikäyttöä.