Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Mies kysyy naisilta: mitä muutoksia tekisit yhteiskuntaamme, jos saisit olla päättävässä asemassa?

Vierailija
29.12.2017 |

Olis kiva kuulla, että minkälaista yhteiskuntaa naiset haluavat luoda.

Kommentit (4)

Vierailija
1/4 |
29.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Haluaisin puuttua liikkumisen esteisiin. Välillä tuntuu siltä ettei minnekään pääse sovinnolla lastenvaunujen kanssa olipa kyse virastokäynnistä tai alusvaatteiden ostosta. Suomessa on vaunuväen lisäksi muitakin ihmisiä, jotka tarvivat esteettömämpää kulkua paikasta toiseen, esim. rollaattorien kanssa kulkevat vanhukset, pyörätuolia käyttävät jne. Ihmisten kaikki fyysinen aktiivisuus tuo vain positiivisia vaikutuksia kansanterveydelle eli jo olisi aika ajatella sitä esteetöntä kulkua normaalina käytäntönä joka paikassa.

Ainakaan minä en nauti siitä, että joudun menemään esim. kirjastoon nurkan takaa. Pois silmistä on pois mielestä? En käsitä mitä arkkitehdit oikein ajattelevat?

Vierailija
2/4 |
29.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomi on demokraattinen tasavalta ja naisia on enemmän kuin miehiä. Joten naiset on enemmistönä päättävässä asemassa.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/4 |
29.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Lapsiperheiden tukeminen konkreettiselle tasolle, eli kunta / valtio maksaa köyhän perheen lasten harrastukset ja niihin kulkemiset sekä välineet. 

Saa tehdä töitä niin paljon ja vapaasti kuin haluaa ja verotus ei nouse. Pienimuotoinen yksityisyritteliäisyys täysin verovapaaksi. 

Perintö-ja lahjavero pois. Verotetulla omaisuudella saa kukin tehdä mitä tykkää.

Yliopistojen pääsykokeet pois. Halukkaat sisään eka vuonna ja karsinta tapahtuu opintosuoritusten perusteella. Eli siis ranskan malli. 

Oppisopimuskoulutuksen lisääminen ja arvostuksen nosto. Työn oppii tekemällä. Eikä jotain teorioita pohdiskelemalla korkeamman asteen koululaitoksissa vuosikymmentä.

Remontti julkiseen terveydenhuoltoon, jotta hoitolupaus toteutuu. 

Vierailija
4/4 |
29.12.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Ottaisin voimaan lain, joka poistattaisi kaikista naisten polkupyöristä satulat.