Minkä verran voi pitää 11v, 8v ja 5v
keskenään kotona? Ja jos lisänä on useampi 8v kaveri. Onko mahdollista aikuisen lähteä asioille?
Kommentit (23)
11v on liian pieni lapsenvahdiksi. Ei voi jättää keskenään.
Minä en jättäisi tuollaista porukkaa.
Vierailija kirjoitti:
Ja hännänhuippuna 5v.
Viimein tulee hännänhuippu,
Pikku-Eero, liukas luikku,
Jukolan tiuskea rakki.
Mä voin jättää omat 11v, 9v ja 6v keskenään kauppareissun ajaksi kotiin. 11 vuotiaalla voi olla siinä muutama kaverikin mukana, mutta 9v tai 6v ei voi olla kavereita silloin meillä, menee taatusti riehumiseksi.
11v ja 8v ikäiset voisin jättää hetkeksi keskenään käydäkseni esim lähikaupassa. 5v en jättäisi hetkeksikään..tai no, roskat voisin viedä.
No, eikös 11v ja 8v voi olla koko päivän keskenään.
Meillä ei tuon ikäiset ole keskenään.
Tuon ikäiset pärjäävät jo keskenään.
Meillä ei alle kouluikäinen ollut yksin eikä sisarusten kanssa kotona kuin ihan pieniä hetkiä eskari-ikäisenä, max 15-20 min. Sitä ennen ei ollenkaan.
Vierailija kirjoitti:
keskenään kotona? Ja jos lisänä on useampi 8v kaveri. Onko mahdollista aikuisen lähteä asioille?
No ei mitään kavereita kenellekään tuolloin.
Selkeä diili: 11-v ja 8v ovat vastuussa siitä, että mitään tyhmää ei tehdä, ja 5-v on vastuussa siitä, että tottelee tasan mitä sanotaan. 11-v ja 8-v puolestaan sitoutuvat siihen, että eivät myöskään käske 5-v tä tekemään mitään tyhmää, vaan ovat oikeudenmukaisia.
Jos homma sujuu, seuraa palkinto. Jos on ollut tappelua tms. seuraa (kenties) rangaistus. Se, miten hommat meni, käydään yksinolon jälkeen läpi, ja jos on ollut jotain hankaluuksia, myös mietitään miten seuraavalla kerralla toimitaan fiksummin.
Näin meillä on aikanaan toimittu, ja hyvin meni.
Kysymys: jos ajatellaan, että jotain tapahtuisi päivän aikana, niin ajattelisitko:
a) tätä ei onnettomuutta ei olisi voinut estää aikuisen läsnäololla
b) minun ei olisi pitänyt jättää niitä keskenään
Eli pystytkö olemaan syyttelemättä itseäsi ja esikoista?
Riippuu lapsista. Sopisin tarkkaan mitä tekevät sen aikaa kun ovat keskenään ja puhelin täytyy olla lähistöllä. Kavereita en tuossa tilanteessa päästäisi kylään, tai enintään yhden rauhallisen. Vajaan tunnin uskaltaisin olla poissa.
No, en jättäisi tuon ikäisiä keskenään.
Ehkä sen 10min voisivat olla keskenään.
Mielestäni ei voi jättää keskenään.
Meillä tuon ikäiset eivät ole keskenään.
Riippuu lapsista. Ja kuten aiemmin todettu, 8- ja 11-vuotiaat joutuvat jokatapauksessa olemaan paljon ilman vanhempia, joten riippuu ihan siitä nuorimmasta millainen hän on.
Mitä useampi, sen vähemmän voi pitää keskenään. Joukossa tyhmyys tiivistyy jne. Yksi 11v ei voi yhtään mitään laumalle 8v, jotka saavat päähänsä jotain idioottimaista.