Missä sosionomi työskentelee? Miten valmistuneet olette saaneet töitä?
Mikä suuntautumisvaihtoehto on paras työllistymisen kannalta?
Kommentit (7)
Olen toiminut kys. työssä jo nelisen vuotta.
Kaikki nuo kolme kiinnostavat, vaikka työ onkin erilaista. Kaikissa niissä voisin kuitenkin auttaa ihmistä kokonaisvaltaisesti, joskin eri tavalla. Olen ajatellut, että jos pääsen lähihoitajaksi enkä sosionomiksi, opiskelen sen tutkinnon ja menen antoisaan työhön ja sitten myöhemmin jos vielä tuntuu jatkan opiskeluja sosionomiksi. Oletteko muut hakeneet usempaan eri tutkintoon samassa haussa? Onko haitannut? Itse olen aidosti kiinnostunut jokaisesta hakemastani paikasta, vaikka ylivoimaisin toiveeni olisikin sosionomi.
Mitä tekee vanhuspuolen sosiaalityöntekijä ?
virastossa tai projektityössä, joissa on enemmän sitä paperihommaa ja tehdä harjoittelut yms. " oman alan" paikkoihin.
eli jos vain pääset niin kannattaa opiskella suoraan terkaksi tai sosionomiksi. Meidän porukka on työllistynyt mm. Kelaan eli mieti mikä suuntaava kiinnostaa kaikkialla töitä löytyy. Oman kokemuksen mukaan taitaa päiväkodissa olla eniten pätkätöitä tekeviä.
ja työskentelen lastensuojelun avohuollossa perhetyössä. Olen työskennellyt myös sijaishuollossa eli erilaisissa ls laitoksissa.
Tein oman alan töitä jo opiskeluaikana ja valmistumisen jälkeen olin määräaikaisena 9 kk, jonka jälkeen sain vakipaikan.
En hirveästi arvosta koulutusta joka minulla on. Parhaiten olen asioita oppinut työelämässä. Tietenkin on hyvä, että on koulutus johon pohjata työtä tehdessä, mutta paljon on turhaa sosionomin koulutuksessa. Itselläni on vielä tarkoitus opiskella lisää.
Jotenkin itselleni on jäänyt sellainen tunne, ettei koulutus antanut mitään konkreettista, mitä voisi sanoa oppineensa. Omassa koulussanikaan ei ollut mitään tarkkoja suuntautumisvaihtoehtoja, joten voisin tässä hakea vaikka kehitysvammapuolelle töihin, vaikka en alasta tiedä mitään. Kaikki pitää oppia työssä.
Kuitenkin olen viihtynyt työelämässä hyvin ja teen sellaista työtä, jossa olen hyvä.
http: //www. vauva-lehti . fi/keskustele/tm. asp?m=6850272&t=6850272&appid=&p=&mpage=1&key=sosionomit&language=single&tmode=&smode=&s=#6850272