Tuli todella paha mieli, etten avannut suutani lasten tanssiesityksessä tänään yleisöön tulevan perheen käytöksen takia.
Olin lapseni tanssiopiston tanssiesityksessä tänään. Jonossa meidän edellä oli perhe, jossa oli kaksi lasta, vanhemmat ja mummo. Perheen äiti antoi lapsille ohjelmat ja lapset (ikää kummallakin noin 7-9v?) kysyivät, mitä he niillä tekevät. Äiti keksi, että lapset voisivat arvostella kaikki esitykset ja antaa niille arvosanat 1-5 pisteeseen. Isä ja mummokin innostuivat ja lapset alkoivat keksiä, millä perusteella annettaisiin pisteitä.
En käsitä. LASTEN tanssiesityksiä. LASTEN! Kyseessä ei ollut mikään kilpailu, vaan lasten tanssiesitys - näytös, jossa nuorimmat lapset olivat 5-vuotiaita. Minkä ihmeen takia heitä pitäisi millään tavalla arvostella ja minkä ihmeen takia LASTEN pitäisi arvostella numeerisesti toisten LASTEN tanssiesityksiä. Tuohan opettaa lapsia katsomaan esityksiä arvostellen, eikä esityksestä nauttien.
Minkälaiset vanhemmat ehdottavat tuollaista? Eikö esityksestä voi vain nauttia ja opettaa myös lapsia nauttimaan konsertista, tanssiesityksistä, taidenäyttelyistä tai vaikka oman koulun joulujuhlista, eikä istuttaa heihin tuollaista arvostelevaa asennetta esityksiä kohtaan?
Toivottavasti lapset nauttivat illasta, eikä ohjelma ole täynnä kommentteja :(
Kommentit (5)
Typerä veto vanhemmilta. Tätä on nykyaika, kaikkea pitää arvostella. Telkkarista tulee koko ajan ohjelmia, joissa arvostellaan toisia (Idols, Voice of Finland, So You Think You Can Dance, kaikki kokkikilpailut ja tositv-ohjelmat..)
Vierailija kirjoitti:
Ihan fiksu tapa keksiä lapsille tehtävää esitysten ajaksi, jos ovat levottomia. Mitä vikaa siinä, että arvostelevat esityksiä, silloin keskittyvät niihin enemmän kuin passiivisina. Hyvä myös, jos itsekin harrastavat. Voivat miettiä, mitä pitää petrata ja tiedostaa asioita, joita eivät muuten huomaisi.
Ei arvosteleminen ole millään tavalla fiksua. Enemmin olisivat vaikka laittaneet lapset laskemaan tanssijoiden määrää esityksissä tai kirjaamaan tanssijoiden pukujen värejä tai laskemaan hyppyjä tai piruetteja. Toisten arvosteleminen on typerää ja kasvattaa lapsia arvostelemaan, ei nauttimaan esityksistä.
ap
No eiköhän jokainen tavallaan aina arvostele katsomansa elokuvat, näytökset yms.
Vierailija kirjoitti:
No eiköhän jokainen tavallaan aina arvostele katsomansa elokuvat, näytökset yms.
Se, että lapset arvostelevat toisten lasten tanssiesityksiä (kyseessä harrastus, ei lasten ammatti!) ei ole mitenkään sama asia kuin aikuisten ihmisten tuottama, ohjaama ja näyttelemä elokuva, joka on tehty aina rahan takia. Lasten tanssiesitystä ei ole tehty sitä varten, että siitä kerättäisiin rahaa yleisöltä.
Ihan fiksu tapa keksiä lapsille tehtävää esitysten ajaksi, jos ovat levottomia. Mitä vikaa siinä, että arvostelevat esityksiä, silloin keskittyvät niihin enemmän kuin passiivisina. Hyvä myös, jos itsekin harrastavat. Voivat miettiä, mitä pitää petrata ja tiedostaa asioita, joita eivät muuten huomaisi.