Lasten kallis harrastus
Minkälaisia harrastuksia lapsillanne on? Mitkä ovat kausi/vuosibudjetti?? Täällä tuskastellaan rahamäärien kanssa mitkä ovat JÄRJETTÖMÄT!!
Kommentit (13)
jääkiekko. Tosin harrastukset on tärkeitä, enkä pidä järjettömänä näistä maksaa.
Toinen lapsista ratsastaa 1xvko 15e (ja tämä on pieni maalaistallu, joten on todella edullinen. Normaalistihan tuollanen lysti on 30-60e/h).
Tosta tulee n. 1000-1500e/vuosi sisältäen ratsastustunnin, leirit ja varusteet.
Toinen taas on kilpaurheilija ja hänen vuosibudjettinsa harjoitteluun, valmentajaan, leireihin, kisoihin, kisamatkoihin, varusteisiin, huoltoon ymsym. on n. 10 000e/vuosi, josta me maksamme ehkä 2000-3000e vuodessa. Loput menee sponsoreilta, lajiliitolta ja stipendeistä.
Hankkikoot muita harrastuksia kylkeen ja kai ilman seuraakin voisi harrastaa .menee ulkojäille sitten kun pääsee.
Jos rahat riittää niin ei siinä sitten ongelmaa.
Jalkapallo. Pelkät joukkueen ja seuran maksut 1600 e. Päälle kaikki turnauskulut, bensat ym. Voi tietysti itse vähän valitakin, mihin lähtee. Mutta tehokkaasti saa perheen ajan ja rahat kulumaan, varsinkin jos on useampi harrastaja kilpajoukkueissa.
Muodostelmaluistelu. Noin 200-250e / kk. Poislukien heinäkuu, jolloin on tauko eikä mene maksuja. Hinta sisältää perusmaksun, kisat, varustuksen ja muut kulut. Ei bensoja... tai huoltajan aikaa.
Jalkapalloon uppoaa paljon rahaa kun edustusjoukkueessa pelaa. Noin 150e/kk pelimatkat ja bensat päälle. En tiedä mistä sponsorin yh voisi saada?
Taekwondo 330/vuosi/harrastaja
Kuntosali 430/vuosi/harrastaja
Lisäksi varusteet, kilpailumatkat, leirit - 1000 - 2000 euroa/vuosi
Molemmat tytär ja poika harrastavat noita.
Taitoluistelu, 6 päivää/vko, 2-2,5h/pvä. Kuukausimaksu rapiat 350€ EI kata mitään pukuja, luistimia, kisamatkoja, leirejä... Tyttö 10v siis YKSINluistelija kilparyhmässä..
Muodostelmassa pääsisi vähemmällä, samoin harrasteryhmissä. Ei vain kelpaa kumpikaan.
Ratsastus, ei omaa hevosta, mutta ratsastaa useammin viikossa. Kerta viikkoon ratsastustunti ja lisäksi vuokrahevonen. Valmentautuu ja kisaa harvakseltaan. Yli 4000 euroa, ilman varustekustannuksia. Niitä ei onneksi tarvitse ostaa joka vuosi uusia.
Pahin mitä olen kuullut, oli kilpatason purjehtija (lukioikä) 60000€ vuodessa.
Tämä riemu kustantaa 3000€/kausi, eli noin 6000€ vuosi. Minusta se on paljon.
Kaksi lasta ratsastaa...oma hevonen, ylläpitokulut n450€/kk (tiedän, on edullinen, etelä suomessa hinta tuplaantuu!!) ratsastustunnit 30€/h (valmentaja), tietty vaatteet, turvavarusteet, hevoslelle aika ajoin uusia varusteita ym......en ees halua laskea vuosikustannuksia.
Mutta toisaalta saadaan kaikki siitä niin paljon iloa, että mielelläni maksan!!
Kerro vähän tarkemmin, niin voi sanoakin jotain.