Miten jaksatte 8 tunnin työpäivän lisäksi enää tehdä mitään muuta?
Ei kyllä itsellä oikein ole virtaa kuin juuri tuon normityöpäivän verran. Kaikki energia tuntuu menevän työpäivään, onko muilla samaa? Vaikka aikaa olisikin esim. harrastaa jotain, niin ei vain ole virtaa siihen.
Kommentit (19)
En jaksaisi käydä töissä jos en kävisi joka päivä lenkillä. Kuntoilu palauttaa ja antaa energiaa, helpottaa ja ehkäisee stressiä, ja antaa paremmat ja syvemmät yöunet. Muun muassa.
Jos virtaa haluat lisää, niin kehoitan kokeilemaan reipasta 20 min ulkoilua. Lähteminenhän on tunnetusti se vaikein osuus. Kunhan pääset kynnyksen yli niin kyllä se siitä sitten jo.
Mulla on taas niinpäin, että töihin pääsee lepäämään omasta siviiliarjesta ja vieläpä korvausta vastaan.
Kuntasektorilla ei tarvi repiä.
Jos makaisin vain sohvalla työpäivän jälkeen, olisin entistä väsyneempi seuraavana päivänä. Käyn kotona syömässä välipalaa ja lähden jumpalle! Suosittelen samaa.
Makaan sohvalla aina työpäivien jälkeen, enkä jaksa tehdä mitään muuta, mutta hyvin silti jaksan seuraavana päivänä töihin. Hullujen hommaa jotkut lenkkeilyt ja himohyppelyt töiden jälkeen.
En jaksaisikaan muuta jos tekisin 8 tunnin työpäivää. Olen kokeillut ja kauheaa on ollut. Minulle sopii paremmin esim. 4-5 tuntia kestävät työpäivät joita olen opettajan sijaisena tehnyt.
Eiks siitä oo joku tutkimuskin et ihmisen työteho laskee 4 tunnin työskentelyn jälkeen. Kurjaa kun on tää systeemi tämmönen, max. 6 h päivät ois varmasti hyvä!! Ei menis kaikki mehut työhön ja varmaan vaikuttais ihmisten yleiseen terveyden tilaan!
Sillon kun olen tehnyt 8 tunnin työpäiviä niin olen vaan levännyt vapaa-ajan, sillä ajatuksella olen jaksanut että "tämä on vain väliaikaista..." :D
Hyvin ,teen 2 työtä 2-4 pvä vkossa, eli aika monta 14-15 h päivää. Jos en ole tuplatöissä, olen lasten kanssa /teen kotitöitä.
Hyvin jaksaa.
T. 3 lapsen yh
Vierailija kirjoitti:
Hyvin ,teen 2 työtä 2-4 pvä vkossa, eli aika monta 14-15 h päivää. Jos en ole tuplatöissä, olen lasten kanssa /teen kotitöitä.
Hyvin jaksaa.
T. 3 lapsen yh
Jaksaa jaksaa, kun on pakko jaksaa.
En jaksa mitään. Arkisin menen sänkyyn n.19-19.30.
Vierailija kirjoitti:
Vierailija kirjoitti:
Hyvin ,teen 2 työtä 2-4 pvä vkossa, eli aika monta 14-15 h päivää. Jos en ole tuplatöissä, olen lasten kanssa /teen kotitöitä.
Hyvin jaksaa.
T. 3 lapsen yh
Jaksaa jaksaa, kun on pakko jaksaa.
Nimenomaan, ihan oma valinta. 💰💰💰
Jaksan, koska huolehdin itsestäni. Syön terveellisesti, nukun riittävästi ja treenaan säännöllisesti.
Muita ruokavaliotasi, nuku vähintään 7 tuntia yössä ja harrasta vähintään 5 tuntia hikiliikuntaa viikossa.
Paras aika treenata on minusta heti töiden jälkeen, se tuo mukavan olon ja lisää energiaa loppupäivään. Jos et ehdi töiden jälkeen, treenaa aamulla ennen töihin lähtöä. Jos aikaa on vähän, hanki kotiin jumppamatto, irtopainot ja kahvakuula niin voit treenata kotona esim. lasten nukkuessa. Tee sekä lihaskunto- että kestävyysharjoittelua.
En jaksakaan. Pitäisi liikkua, tiedän, mutta illat menevät sohvalla. Liikun sitten viikonloppuisin.
En jaksanutkaan. Siksi teen nykyään viiden tunnin työpäiviä ja elämä on taas ihanaa ja energiaa riittää kaikkeen muuhunkin kuin vaan työhön. Lapsenkin kanssa jaksaa tehdä paljon enemmän kaikenlaista. Tulotkaan ei juuri tippuneet koska nyt saan palkan lisäksi vähän asumistukea.
Olen alalla, jossa 8 tunnin työpäivät ovat lähinnä vitsi. Ei niitä kellään ole. Toki palkallinen aika on 80h/ 2 viikkoa, mutta käytännössä töissä menee enemmän aikaa, kun päivät on tautotettu siten että tulee joka päivä palkatonta työaikaa puolituntia-tunti.
Työ on epäsäännöllistä vuorotyötä, joten olen töissä outoihin aikoihin, ja aina silloin, kun muut ovat vapaalla. Yöunet jäävät usein viiteen tuntiin, jos on aamuvuoroa, ja iltavuoron, -joka loppuu yöllä- jälkeen nukahtaminen on hankalaa.
Työ itsessään ei ole voimaa vaativalla tavalla fyysisesti raskasta, mutta on kuitenkin, sillä se on yksitoikkoista istumista, joka kipeyttää mm. Olkapäitä ja selkää.
Olisikin normaali työaika, ja normaalit vapaat!
Ei olisi lastenhoito ongelmiakaa jne mitä nyt on, kun olen yh.
Niin, miten jaksan? Koska haluan,että minulla on muutakin elämää, kuin työ, vaikka työstäni pidänkin kovasti. Koska olen iatunutpäivän, huolehdin jaksamisestani ulkoilemalla, se on myös ns. Omaa aikaani.
Koska ehdin olla kotona vain hetken ennen nukkumaan menoa, nautin puuhastelusta, ruuanlaitosta ja lasten jutuista.
Rapsutan koiraa, ja luen hetken.
Oikea, positiivinen asenne, ilo pienistä asioista ja se, että sisällyttää jokaiseen päivään niitä asioita ja pieniä hetkiä, joista nauttii, auttaa!
Kuitenkin elämä on suurimmaksi osaksi arkea, joten haluan, että arkeni on mielekästä ja mukavaa. En jaksa elämää viikonloppuja odottean, enkä halua turruttaa ja väsyttää itseäni päihteillä, vaikka moni "palautuu" tai "nollaa" kaljoittelemalla.
Muakin liikunta auttaa jaksamaan. Tosin lenkille on lähdettävä heti töistä kotiuduttua. Vaatteiden vaihto ja ulos. Jos istahdan hetkeksi, niin siinä meneekin helposti tunti tai kaksi nettiä selaten ja sitten pitääkin ryhtyä ruuanlaittoon. Välipalan syön matkalla töistä kotiin. Ei-juoksupäivinä jumppaan kotona.
En meinaakaan jaksaa! Ja minä vielä olen aktiiviliikkuja, olen tottunut liikkumaan joka päivä. Tämä kaamosväsymys on taas iskenyt lujaa ja hyvä kun jaksaa tehdä muuta, kuin maata sohvalla töiden jälkeen. Nytkin olen viimeisen kolmen viikon aikana liikkunut varmaan yhteensä kolmesti. :(
Jaksaisinkin, jos työpäivät olisi vaivaiset 8h. Nyt ne on 12-15h, eikä kyllä jaksa yhtään mitään muuta.
Tämä on nyt kolmas viikko, kun en jaksa harrastaa liikuntaa enää työn jälkeen. Se mitä jaksan, on sohvalla lojuminen, elokuvien ja sarjojen katselu, foorumeilla notkuminen ja muu turha, kuten herkkujen syöminen. Tiedän että tämä on väliaikaista ja kevään tullen piristyn jälleen. Tämä on tätä talviunen aikaa, jolloin tekisi mieli painua talvipesään nukkumaan monen viikon yli. Ota siis rennosti ja ole ja lepää. Meitä on muitakin tässä väsymyksen suossa.
Voi että mä nautin näistä kahdeksantuntisista työpäivistä! Ehtii ja jaksaa työpäivän jälkeen vaikka mitä! 15-tuntisen jälkeen se on yleensä ruoka, suihku ja unille...
No kun mietit asioita niinku kvantitatiivisesti ja napsit pamin tai kaksi aina silloin tällöin.