Millasia pätkiä muut 2 kk:n ikäiset vauvat nukkuu?
Meillä nukutaan 2-3 tunnin unia, sit syödään. On vaan aika raskasta varsinkin nuo kahden tunnin pätkät kun ehtii itse juuri nukahtamaan niin toinen vaatiikin jo täyshoitoa. Olen onnellisesti jo unohtanut esikoisen vauva-ajan (poika jo 3,5-vuotias). Kai sitä joskus saa taas nukkua täyden yön, ehkä..
Kommentit (4)
Tyttö kans 2kk ja kerran joskus 2 vko sit nukkui 6h putkeen. Se onkin ainut kerta. Normaalisti nukkuu yössä yhden 3,5-4h pätkän ja sit heräilee 2,5-3h välein.
Onneksi silloin tällöin (kuitenkin liian harvoin) mies hoitaa syöttöjä niin et itsekin saan 6 tunnin putken nukuttua, mutta silloinkin antaa tytön ähistä ja puhista sängyssä niin kauan, että alkaa itkee (ja pakko nousta) ja mä herään siihen kans.
Toivotaan, että teillä ja sekä meillä nää pikkuiset alkais pikkuhiljaa nukkumaan edes yhden pidemmän pätkän vuorokaudessa =)
-Simbucca & Joanna 2kk-
ja öisin nukkuvat yleensä ekan pätkän n.3-4h ja sen jälkeen heräävät 2-3h välein. Päivisin saa hyvällä säkällä vaunuja hytkyttämällä nukkumaan 4 tuntia, mut ilman mitään hytkytyksiä nukkuvat vain ½h, (laitoinkin tästä vähän aika sit oman otsikon;))
Ehkä joskus saa nukkua, keran n. viikko sitten yöllä nukkuivat 7h, mut silloin odottelin vähän väliä et joko heräävät:/
r-p ja tohina tytöt 4kk perjantaina
kun teidän lapset nukkuvat vasta ton ikäisinä jo noin pitkiä unia...
Ennätys taitaa olla 7h45min. Pisin pätkä on aina ensimmäinen, sitä seuraavat ovat sitten 2-5 tuntia.
Päivällä sitten nukutaankin yleensä vain 1-2 tunnin pätkiä, mutta parempi näin päin. :-)
Ja poika on nyt 8 viikkoa vanha.