Kaljakoukusta eroon
Olen pikku hiljaa havahtunut, että juon kaljaa (Pirkka III) aivan liikaa ja haluaisin päästä siitä eroon. Vinkkejä päästä tästä koukusta? :D
Tahtoisin myös naisen...
t.Kilttimies
Kommentit (11)
Vähennä asteittain, on vähemmän tuskallista niin. Myös voi kannattaa alkuun siirtyä muihin kuplajuomiin eikä yrittää suoraan pelkkää hanavettä.
Itse lopetin jossain vaiheessa kokonaan keskioluen juonnin kun sitä oli vuosia mennyt 1,5 litraa päivässä. Vähensin vaan vähitellen lasillisia päivästä, sitten lopulta vain viikonloppuna ykköstä. Tilalla join alkuun kotikaljaa ja myöhemmin maustamattomia väkiviinoja.
Sittemmin olen kyllä uudelleenaloittanut niin keskikeppanan kuin nelosoluen juonnin, kun ei siitä mitään tuntuvaa hyötyä ollut ettei niitä juo.
Naista en ole löytynyt minäkään, nyyyhh.....
t.kohtalontover
Vaikeaa on. Itse oon ollut kaljan suurkuluttaja 10 vuotta. Aina välillä saan puhdin, että nyt loppuu tällainen meno ja alkaa terveellisempi elämä. Mutta ei ne kauaa kestä ikinä nämä terveysintoilut. Sitten tulee stressiä töissä, joku vastoinkäyminen tai jotain ja alkaa taas kalja maistua.
Kalja on hyvvee...namskis
Nyttenkin menee kurkusta alas, jaksakaa muurahaiset, jaksakaa....
Mä vaihdoin aikoja sitten päihteet rautoihin. Mikään ei pärise niin hyvin kuin itsekuri ja siitä seuraava glory.
En edes vedä käteen.
T: Se oikea kilttimies (pure)
Jos on keskariplösö, niin on keskariplösö.
Et varmaan osaa edes kusta pönttöön, vaan osa menee lattialle. Kukaan nainen sellaista katsele.
Pikkulauantain kunniaksi Nobelaner-lava, namskis :)
Oluenjuonnin saatat pystyä lopettamaan helvetillisen itsekurin voimalla, mutta naista et saa ikinä.
Nyyh, miksi kaikki puhuu kaljasta, kun kaipaisin vain rakkautta...
t.kilttis
Voit lopettaa kaljoittelun, mutta kiltteydestäsi et pääse, joten naisen saaminen saattaa osoittautua mahdottomaksi :(
t. toinen kilttis
Vaihda koukutus liikuntaan. Aloita vaikka uiminen, lenkkeily ja salilla käyminen.