Ainoa lapsi ihmettelee tässä sisarusten menoa. Onko tuo enää edes normaalia?
5v härnää 9v isosiskoa, kunnes tämä puree tai lyö ja sitten pienempi juoksee syliini parkumaan. Ja kohta on taas härnäämässä!
Kommentit (4)
Juuri noin tapahtuu kun ei ole vanhempaa siinä välissä ohjaamassa. Voit joko antaa 5v:lle huomiota kun se alkaa härnäämään tai olla niin lähellä, että pystyt estämään isompaa puremasta. Opeta pienemmälle, miten hakeudutaan positiiviseen kontaktiin ja opeta isommalle miten säilytetään oma rauha ilman väkivaltaa.
Sisaruksista on hyötyä, jos VANHEMMAT auttavat näiden pulmapisteiden ohi kasvattamalla. Molemmat oppii tärkeitä sosiaalisia taitoja.
Minusta väkivalta ei ole ollenkaan normaalia. Eikä tahallaan ärsyttäminenkään.
Voisitko kannustaa lapsia välillä yhteiseen tekemiseen. Yhteinen peli tai leikki. Mikä tahansa yhdessä tekeminen, vaikka leipominen näin sunnuntain kunniaksi.
Ihan normaalia. 5v haluaa 9v huomiota. Ehkä voisit toimia sovittelijana ja pyytää, että isompi leikkii pienemmän kanssa esim. puolen tunnin päästä tai sitten voisit itse keksiä pienemmälle muuta puuhaa.
Isommalle toki tiedoksi, että ketään ei lyödä eikä purra eikä sellainen todellakaan ole 9-vuotiaan käytöstä. Mutta tottakai ärsytettynä saa näyttää huonoa tuultaan sanallisesti ja pyytää vanhemmilta apua.