Partiolaisten joulukalenteri: 50 markkaa KUVAKALENTERISTA! Maksaisitko?
Erään partiolaisten äiti yritti agressiivisesti tuputtaa tätä ylihinnoiteltua pahvilätkää meillekin. Sanoin kohteliaasti ei kiitos.
En ymmärrä miksi kuvakalenterista pitäisi maksaa röyhkeät 50 markkaa (7 €), kun esim. Tokmannilta saa oikean suklaakalenterin 6 markalla (1 €)!
Ymmärrän kyllä, että nuo 50 markkaa menee hyvään tarkoitukseen, mutta miksi ihmeessä rahankerjuu pitää naamioida kalenterimyynniksi? Vähän kiusallista tuputtaa ihmisille krääsää, kun kuitenkin kyse olisi vain varainkeruusta.
Miksi partiolaiset eivät voisi olla rehellisiä ja pyytää vain rahalahjoitusta ilman ärsyttävää krääsäsulkeista?
Kommentit (18)
En tykkää tämän vuoden kalenterista, yleensä ovat olleet iloisen värikkäitä mutta nyt jotenkin ankean harmaa.
Eihän euron suhde markkaan koskaan ollut 7x.
Vuoden 2001 rahassa 50 mk vastaa n. 10,50 euroa ja 34 mk = n. 7 euroa.
Unohda se kalenteri. Ei sitä sen takia osteta vaan paino on nimenomaan siinä, että pikkupartiolaiset opetetaan ottamaan kontaktia ihmisiin ja ihmiset rahoittaa partiotoimintaa.
Tietenkin homma voitaisiin pelkistää niin, että kaikki tietäisivät tilinumeron ja antaisivat lahjoituksensa. Ja tämä toimisi?
Mä tykkään siitä partiolaisten kalenterista, se on mulle yksi tärkeimmistä jouluperinteistä. Maksaisin vaikka kympin siitä kalenterista, kun tiedän että se raha menee niiden lasten harrastuksen hyväksi, ja tekeehän ne lapset kovaa duunia myydessään niitä kalentereita. Tokmannin halpissuklaakalenterista en todellakaan maksaisi niin paljoa.
Jos pitää markoissa maksaa niin kallis on.
7 eurolla saa kaksi puolen litran kaljaa... kolmekin jos ostaa niitä halvempia...
En ostais kun ei mulla oo enää markkoja😬
Kaupassa on suklaapatukoita jotka maksaa liki 20 markkaa ja leipä samoin.
Pähkinäpussi on 40 markkaa.
Ei kannata kääntää enää....
Talvitakit maksaa äkkiä 3000 markkaa.
Minusta partiolaisten kalenterit on ollu ihania, joten maksaisin.
Lasten harrastus vai aikuisten bisnes? kirjoitti:
Erään partiolaisten äiti yritti agressiivisesti tuputtaa tätä ylihinnoiteltua pahvilätkää meillekin. Sanoin kohteliaasti ei kiitos.
En ymmärrä miksi kuvakalenterista pitäisi maksaa röyhkeät 50 markkaa (7 €), kun esim. Tokmannilta saa oikean suklaakalenterin 6 markalla (1 €)!
Ymmärrän kyllä, että nuo 50 markkaa menee hyvään tarkoitukseen, mutta miksi ihmeessä rahankerjuu pitää naamioida kalenterimyynniksi? Vähän kiusallista tuputtaa ihmisille krääsää, kun kuitenkin kyse olisi vain varainkeruusta.
Miksi partiolaiset eivät voisi olla rehellisiä ja pyytää vain rahalahjoitusta ilman ärsyttävää krääsäsulkeista?
7€ on about 28mk jos tosiaan joku vieläkin noita kaipailee.
Ei siis todellakaan enää kerrota kuudella -et ole sitten inflaatiosta kuullut?
Ihan mielelläni tuen partiotoimintaa entisenä partiolaisena. Ellei kalenterimyyntiä olisi, tuskin tulisi tilisiirtoa tehtyä. ja se partiolaisten kalenteri on ollut mulle katkeamaton perinne jotain 35 vuotta.
Toisaalta laitan koulun vanhempainyhdistykselle nelinkertaisen kannatusmaksun ja kissanristiäisissä jätän mokkapalat ja arpaliput ostamatta... kun niitä en halua.
Kuka muka vielä vääntää markoista? Tapaan töissä päivittäin vanhuksia ja kaikki puhuvat ihan sujuvasti euroista.
Saattaisinpa ostaakin kun ei näillä markoilla enää muutakaan tee.
Toisaalta mun palkka olisi sitten yli kaksinkertainen markka-aikaan nähden eli joo, kyllä mulla olis silloin ollut varaa 50 markan kalenteriin yli 25 000 markan kuukausipalkalla.
En ota kantaa ostatko kalenterin, mutta kyllä hintojen nousu euron jälkeen on ollut paljolti keinotekoista. Ihmiset hämääntyivät hinnoista, niin niitä oli helppo nostaa. Euroihin siirryttiin kuitenkin vasta 15 vuotta sitten ja joissain tuotteissa hinta on noussut moninkertaisesti. Ajatellaan vaikka postimerkkiä, jonka hinta nousi ennen korkeintaan 10 penniä vuodessa, euron jälkeen 10 senttiä vuodessa. Onko tähän muka muita syitä kuin ahneus?
Kyllä se inflaatio olisi markka-aikanakin juossut samalla lailla eli kalenterin hinta olisi 42 markkaa (7 €).
Nimim. 25 000 mk/kk tienaava
Tää tapahtui aika vasta: kahvilaan tuli pappa ostamaan kahvikupillista. Kun myyjä sanoi että se maksaa 2.50 niin tämä pappa tuhahti siihen: "Sehän on 15 markkaa, kamalan kallista kaikki nykyään" Oli jotenkin sympaattista :)
Ei näitä euroja kuule enää voi markoiksi kääntää!
Mikäli oltaisiin markka-ajassa niin silloin kalenteri ei todellakaan maksaisi 50 markkaa. Markan arvo ei olisi enää se mitä oli aikoinaan.