Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.
Tervetuloa lukemaan keskusteluja! Kommentointi on avoinna klo 7 - 23.

Husin toimitusjohtaja HS:n mielipidepalstalla: ”En ole koskaan nähnyt Suomen terveyspolitiikkaa niin sekaisin kuin nyt”

Vierailija
18.11.2017 |

Valtiovalta ja osa kunnista näyttävät menettäneen kokonaan otteen terveydenhuollosta, joka siirtyy ryminällä markkinavoimien ohjaukseen.
OLEN ollut 40 vuotta lääkärinä ja 30 vuotta terveydenhuollon johtotehtävissä. En ole koskaan nähnyt Suomen terveyspolitiikkaa niin sekaisin kuin nyt. Kyynisesti voisi sanoa, että sitä saa mitä tilaa.

VALTIOVALTA ja osa kunnista näyttävät menettäneen kokonaan otteen terveydenhuollosta, joka siirtyy ryminällä markkinavoimien ohjaukseen. Länsi-Pohjan keskussairaalan ulkoistus on vain yksi esimerkki. ­Julkista terveydenhuoltoa rationalisoidaan ankarilla asetuksilla. Sitten kuitenkin sallitaan ­yksityisille sairaaloille se, mikä julkisilta kielletään.

Houkutus kunnille kiertää lait ja asetukset on suuri. Samaa julkista rahaa ryhdytäänkin ohjaamaan yksityisille toimijoille.

VIELÄKIN omituisempia asioita tapahtuu. Terveydenhuoltolaki antaa potilaalle oikeuden valita julkisen sairaalan. Tätä kierretään siten, että yksityislääkäri lähettää potilaan julkiseen ­sairaalaan, mutta leikkausta ei kuitenkaan tehdä siellä vaan ­yksityisessä sairaalassa. Sieltä lasku hoidosta kulkee taas julkiseen sairaalaan – jossa potilas ei ole ollutkaan – ja sitten potilaan oman alueen sairaanhoitopiiriin ja lopulta potilaan kotikunnan maksettavaksi.

Maksaja ei ole missään vaiheessa nähnyt potilasta tai ­lähettänyt tätä hoitoon eikä edes tiedä, mistä maksetaan. Mitään julkisten varojen käytön kontrollia ei tässä ole, vaan piikki on niin sanotusti auki.

Tämän toimintamallin yksityiskohtaiseen kuvailemiseen ei nyt ole tilaa. Tätä ”mallia” käytetään niin Varkaudessa kuin Siikalatvassa ja kohta koko ­Suomessa.

Tämän rinnalla on meneillään uuden valinnanvapauslain valmistelu. Lausunnolle lähetetyn ehdotuksen mukaan jopa puolet nykyisten julkisten sairaaloiden toiminnasta siirtyisi markkinoille. Tämä vaarantaisi sairaaloiden päivystysvalmiuden ja siirtäisi hoidon painopisteen vakavien sairauksien hoidosta pikkuvaivojen hoitoon.

KAIKEN edellä kerrotun taus­talla toimivat terveydenhuollon suuryritykset, jotka ovat ostaneet ylihinnalla markkinoilta pois pienemmät toimijat. Tämä strategia tähtää niin vahvan aseman saamiseen, että julkinen valta tulee riippuvaiseksi näistä ja asteittain renki muuttuu isännäksi – ja veronmaksaja maksaa. Olen syvästi huolissani Suomen terveyspolitiikan suunnasta.

Aki Lindén

Kommentit (5)

Vierailija
1/5 |
18.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Suomalainen hyvinvointi on nyt tämän hallituksen ansiosta MYYTY; niin terveydenhuolto kuin koulutuskin. Olen erittäin huolissani. 

Kuka kantaa vastuun?

Vierailija
2/5 |
18.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Koko sote-sopassa ei ole mitään järkiperäisiä edellytyksiä kustannusten pienenemiselle, eikä täten pitkällä tähtäimellä myöskään hoidon laadun paranemisellekkaan. Kun lisäksi annetaan asiakkaan myös valita halvan ja kalliin välillä laskusta piittaamatta, niin ei tarvitse pitkään pohtia miten käy.

Jos sama raha investoitaisiin nykyiseen järjestelmään, niin ainakin saataisiin sentään parannettua hoidon laatua.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/5 |
18.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Tulee mieleen huumekauppiaat, jotka antavat ensimmäisen annoksen ilmaiseksi. Hinnat nostetaan markkinatasolle vasta sitten, kun asiakas on saatu turvalliseen huumekoukkuun. Tulee mieleen myös nigerialaiskirjeet, joissa luvataan jättivoittoa pienellä sijoituksella. Soten lobbarit ovat luvanneet hallitukselle, että tekemällä heidän ohjeidensa mukaan säästetään 3 miljardia euroa ja laatukin muka nousee ja palvelujen saatavuus paranee. Miten tämä taikatemppu sitten voidaan tehdä? Jos joku on liian hyvää ollakseen totta, niin ei se olekaan totta. Aki Linden on nähnyt aitiopaikalta, mitä ollaan tekemässä. Kun meillä on ollut tasoonsa nähden erittäin korkealaatuinen erikoissairaanhoito, ja kustannukset OECD maiden asteikolla yksi edullisimmista, niin miksi ihmeessä kunnossa olevaa piti nyt alkaa korjaamaan?

Vierailija
4/5 |
18.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kyseessä on Sipilän ja Orpon hallituksen tietoinen hanke. Sotemiljardit ohjataan yksityisille toimijoille ja sitt3n alkaa hillitön rahastus. Alkuvaiheen 20 miljardia ovat vai suolarahoja. Terveydenhuollon menojen kasvu veronmaksajille tulee olemaan 10 - 20 prosenttia vuodessa, varovaisesti arvioituna. Siis hyvää bisnestä! Vai mitäOrpo? 

Savon pikkukuntia on hommaan houkuteltu, mm tyhjenevät Kaavi on yksityistämässä sotepalvelunsa, hinnasta viis.

Vierailija
5/5 |
18.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Linden ei ole ainoa terveydenhuollon ammattilainen joka menoa kauhistelee. Samansisältöisiä lausuntoja ovat antaneet ainakin arkkiatri Risto Pelkonen, Hus:n johtava hallintoylilääkäri Lasse Lehtonen ja koko joukko muita lääkäreitä:http://www.laakarilehti.fi/ajassa/nakokulmat/sote-uudistus-ei-toteuta-s…

Meneekö tämä todella niin, että kyltymättömän vallanhimon ja ahneuden kitaan työnnetään kokonaisen maan terveydenhuolto? Se on taatusti historiaan jäävä saavutus henkilöauton peräkontista valtaan pungertaneelta hallitukselta.