Lastenhoitajana päiväkodissa ja toimeentulo
Olen yhden lapsen yh Helsingistä ja nyt ollut työttömänä 1,5 vuotta. Olisi mahdollisuus suorittaa oppisopimuksena lastenhoitajan tutkinto päiväkodissa jolloin bruttopalkka olisi 1800 e kk eli verojen jälkeen 1400 e kk. Vuokra meillä 950 e kk kaksiosta, elatusapu 150 e kk ja yhlapsilisä 120 e kk, asumistukea saisin 290 e kk. Joutuisin hankkimaan seutulipun 120 ekk, sillä työpaikka olisi naapurikaupungissa. Aloin laskemaan nyt kunnolla ja järkytys on aika suuri kun tajusin että käteen jää suunnilleen sama kuin nyt peruspäivärahasta ja asumistuesta (saan nyt maksimin eli 590 e kk). Tuntuu todella hullulta laittaa oma lapsi päiväkotiin (ilmainen mun tuloilla), joka maksaa kunnalla n 1000 e kk ja saada itse 1400 e kk käteen siitä että hoidan naapurin lapsia päiväkodissa.
En tiedä, mitä kannattaisi tehdä. Tuo palkka on kyllä järkyttävän pieni, enkä koskaan pysty elämään ilman tukia omillani elättäen itseni ja lapseni tuolla palkalla. Tuntuu kyllä turhalta lähteä tuollaista edes opiskelemaan.
Halvempaa vuokra- asuntoa olen etsinyt vuosia, en saanut, nyt asun VVOn asunnossa homeisessa kaksiossa.
Kommentit (5)
Onko ketään yh lastenhoitajaa pk seudulta linjoilla? Miten tulette toimeen taloudellisesti, ja miten saat itsesi motivoitua työhön kun kuitenkin tarvitse yhteiskunnan tukea?
Vaikuttaa että saattaisit olla oikeutettu tt-tuloon jos tuollaista suunnittelet.
Vierailija kirjoitti:
Vaikuttaa että saattaisit olla oikeutettu tt-tuloon jos tuollaista suunnittelet.
Ei sitä saa kun nettotulot 1400 ja asumistuki päälle. Asumisen jälkeen täytyy jäädä minulle ja lapselle 820 e kk sis elatusavun joten jos on töissä ei toimeentulotukea saa (meillä jäisi asumisen jälkeen n 920 e kk sis elatusavun ja lapsilisän). Nyt jää käteen 870 e kk joten saisin 50 e kk lastenhoitajana.
Olisi kiva kuulla niiden mielipiteitä jotka ovat tehneet lastenhoitajan töitä vuosia yksinhuoltajina, miten olette tulleet toimeen jos vaikka joku kodinkone onn hajonnut?
Ap
Mulla on yksi tuttu yh joka työskentelee perhepäivähoitajana. Ja se palkka ei ole edes 1800€ vaan alle. Pitää vaan osata olla nuuka rahankäyttäjä ja hyväksyä se, että elämä ei ole leveää.
Minä ajattelisin tuota pidemmällä tähtäimellä. Mitkä mahdollisuudet sinulla on työllistyä nykyisellä koulutuksellasi? Ja onko tuo ala sellainen, joka muuten kiinnostaa ja sopisi sinulle? Se lopullinen työpaikka voi löytyä lähempää ja sitten on vaihtoehtoina myös yksityisessä päiväkodissa työskentely tai sellaisen perustaminen, mikä voi tarjota paremmat ansiot.
Niin ja ikää nyt 43 vuotta.
T: ap