En tajua mitään veroista - Auttakaa!
Apua, mä olen korkeakoulutettu aikuinen ihminen, mutta en ymmärrä mitään näistä verouutisista. Valistakaa minua!
Kun uutisissa sanotaan, että joku on tienannut viime vuonna vaikka 40.000, niin onko tuo summa brutto- vai nettopalkka?
Mitä on pääomatulo? Kenellä sellaista on? Voiko olla vaan pääomatuloja, ei ollenkaan ansiotuloja? Verotetaanko näitä tuloja jotenkin eri tavalla?
Miten ihmeessä on mahdollista, että monilla ihmisillä, esimerkiksi tunnetuilla misseillä ja muilla B-luokan julkimoilla, on verotettavaa tuloa tyyliin 2500 euroa vuodessa? On ihan päivän selvää, ettei kukaan elä parilla tonnilla vuotta. Millä he sitten elävät vai kiertävätkö veroja jotenkin tai tienaavatko pimeänä? Miksei verottaja puutu siihen, kun se on ihan ilmiselvää?
Kommentit (6)
Noita veroasioita käytiin läpi jo peruskoulussaja kuka tahansa googlaustaitoinen osaa hakea tietoa netistä....ja sinä korkekoulutettu et ollut riittävän valistunut ottaaksesi asiasta selvää omin avoin.Tsiisus.
Yleensä puhutaan bruttopalkoista. Eihän kukaan voi tietää millaisiin vähennyksiin joku on oikeutettu.
Ansiotulot = palkka
Pääomatulot = korot, osingot, saadut vuokrat jos omistaa asuntoja yms
Erilaisilla yritysrakenteilla pystyy säätämään veroprosentinsa, mutta yleensä tarvitaan jonkun apua, eli tavalliselle ihmiselle ei yleensä kannata miettiä holdingyhtiöitä ym.
Vierailija kirjoitti:
Noita veroasioita käytiin läpi jo peruskoulussaja kuka tahansa googlaustaitoinen osaa hakea tietoa netistä....ja sinä korkekoulutettu et ollut riittävän valistunut ottaaksesi asiasta selvää omin avoin.Tsiisus.
Tiedonhakua verkostahan tämäkin on. Sain täältä selkeät ja hyvät vastaukset kysymyksiini, eikä tarvinnut käyttää tuntia ympäriinsä googlailuun. AP.
Oikeesti pidä se suus kiinni nyt. Näihin littyy paljon hahmotus ja laskuhäiriö ongelmia kaikille vero asiat eivät ole selviä. Hyvä että sinulle on lopeta toi muiden nöyryyttäminen. Tämän takia tosi monella suomalaisella on alhainen vero prosentti koska ne ei tiedä mitään vero asioista eikä uskalla hankkia apua just sun kaltaisten ihmisten takia.
Vierailija kirjoitti:
Noita veroasioita käytiin läpi jo peruskoulussaja kuka tahansa googlaustaitoinen osaa hakea tietoa netistä....ja sinä korkekoulutettu et ollut riittävän valistunut ottaaksesi asiasta selvää omin avoin.Tsiisus.
Eipä käyty ainakaan joskus 80-luvulla vielä. Ei se susta ainakaan viisaampaa tee, kun muita mollaat, täys idiootti!
Ei ap
Useilla instagramtytöillä voi olla ns. sponsoreita, jotka kustantavat elämisen, ulkomaanmatkat yms. Silloin ei omaa rahaa tarvita ja toisaalta saatu raha saattaa olla käteisenä. Tämähän on eräs maailman vanhimmista elinkeinoista digitaalisen maailman kääreissä.
Pääomatulot ovat omistamiesi hyödykkeiden tuottamaa tuloa. Jos esim. omistat asunnon ja vuokraat sitä eteenpäin, vuokratulosi ovat pääomatuloa. Jos omistaa tällaisia hyödykkeitä paljon, ei ansiotuloa välttämättä tarvita lainkaan. Pääomaverotus on suurilla tuloilla huomattavasti ansiotuloverotusta pienempää. Myös esimerkiksi omistamasi osakeyhtiön osakkeet tuottavat pääomatuloa jne.