Ulvominen nukkuessa
Heräsin klo 1.40 jo toistamiseen aivan todella hyytävään ääneen. Koirani päästi nukkuessaan aivan korvia särkevää, hyvin kovaa ulvontaa. Tuli melkein kauhuleffa olo taas, kun herää johonkin niin hyytävään ääneen keskellä pimeää yötä.
Edellinen kerta oli joskus koiran pentuaikana, noin vuosi sitten.
Näkeekö muiden koirat painajaisia? Oletko koskaan herännyt oman koiran ulvontaan?
Kommentit (5)
Meidän koira vaan haukkuu unissaan :)
Koirat näkevät myös painajaisia. Jos koira osoittaa unessa pelon tai ahdistuksen ääniä, esim. vinkumista niin se kannattaa herättää aiheuttamalla itse jotain rauhoittavaa puheääntä koventaen ääntä niin, että koira herää.
Mun koira ei pidä juuri mitään ääntä hereillä ollessaan, nukkueassaan taas senkin edestä. Haukkuu, ulvoo ja muriseekin :)
Vierailija kirjoitti:
Koirat näkevät myös painajaisia. Jos koira osoittaa unessa pelon tai ahdistuksen ääniä, esim. vinkumista niin se kannattaa herättää aiheuttamalla itse jotain rauhoittavaa puheääntä koventaen ääntä niin, että koira herää.
Juu, harmittaa ihan vietävästi että säikähdin niin paljon herätessä, että vain sähähdin ("PSST!" -kuin kissaa kieltäisi). Tuli automaatioreaktiona, en ehtinyt edes rekisteröidä, mistä se ääni tuli.
Ei kukaan halua painajaisesta herätä toisen sähähdykseen. Jos olisin tiennyt paremmin, olisin kyllä mennyt rauhoittelemaan koiraa. Tuli kyllä melkein heti heräämisen jälkeen itse hakemaan turvaa meistä ihmisistä, ja seurasi kuin hai laivaa kun menin vessassa käymään.
Ensi kerran toivottavasti osaan reagoida paremmin.
Meidän koira herätti mökillä puolisukua ulvonnallaan. Luultiin jo, että sudet piirittää mökkiä, mutta ulvoja olikin nukkuva vanharouva:)