Olitko perheesi suosittu lapsi?
Tältä palstalta löytyy valtavasti juttuja, kuinka kirjoittaja on ollut huonommin kohdeltu kuin sisaruksensa, esim. hänelle ei sallittu mitään eikä hankittu mitään, mutta sisarukset saivat mitä vain. Viimeksi vaikkapa nyt tuossa 70-luvulla syntyneiden äitien lasten ketjussa.
Välillä toista näkökulmaa: löytyykö niitä lempilapsia, jotka ovat huomanneet epätasa-arvoisen kohtelun toista sisarusta kohtaan?
Kovin subjektiivisiahan nämä asiat ovat. Ja onhan niitäkin tapauksia, että kahdesta sisaruksesta kumpikin kokee, että juuri sitä toista on suosittu.
Mutta on myös varmasti todellisia tilanteita räikeästä epätasa-arvosta. Kuinka suosittu osapuoli sen kokee? Huomaako hän sen yhtä selvästi? Välittääkö? Mitä ajattelee siitä aikuisena?
Kommentit (5)
En ollut suosittu. Olin äidin mielestä ruma ja naiseksi liian pitkä.
Vielä aikuisena sain kuulla nälvimistä joten laitoin välit poikki.
Vastaan suositumman sisaruksen puolesta, miten hän kohteli minua ei suosittua. Lapsena suosikki asettui täysin narsistiäidin johdateltavaksi ja lakeijaksi. Aikuisena suosikki muutti hetkeksi ulkomaille ja sai siten irtioton kahleista. Suomeen palattuaan suosikki ei ollutkaan enää äidin vietävissä ja siitä suosikki sai aina koston, rangaistuksen. Näin suosikki alkoi itsekseen ymmärtämään ei suosikkia ja puolusti minua. Samoin minä puolustin häntä.
Olin suosikki ja olen edelleen. Ainoa jonka raha asiat eivät ole persruvella. Olen toki saanut lainaan vanhemmiltani rahaa mutta olen ne aina maksanut takaisin ja siksi tarpeen vaatiessa saanut uutta lainaa. Ja aina olen kertonut miksi tarvitsen lainaa ja mihin tarvitsen.
Vierailija kirjoitti:
Olin suosikki ja olen edelleen. Ainoa jonka raha asiat eivät ole persruvella. Olen toki saanut lainaan vanhemmiltani rahaa mutta olen ne aina maksanut takaisin ja siksi tarpeen vaatiessa saanut uutta lainaa. Ja aina olen kertonut miksi tarvitsen lainaa ja mihin tarvitsen.
Merkitseekö teillä raha eniten? Teillä noinpäin, meillä suosikin raha-asiat persiillään kun vanhemmat antoivat rahaa. Vanhemmilleni tuntui raha merkitsevän enemmän kuin hyvät perhesuhteet.
nostokurki