Miksi kehutte netissä reseptiä hyväksi, jos olette kuitenkin joutuneet sen muuttamaan täysin?
Olen törmännyt todella erikoiseen ilmiöön kokeillessani satunnaisia kehuttuja ruokareseptejä netistä.
Kehutuilla tarkoitan että on saanut paljon hyviä arvosteluja, tähtiä tai arvosanoja ja kommenteissa on paljon kehuja.
MUTTA reseptit ovat silti usein osoittautuneet heikoiksi ja lopputulos ei miellytä. Tarkemmin kommentteja tutkiessani olen huomannut että moni on kehunut tyylillä "Tosi hyvä resepti. Lisäsin chiliä, basilikaa ja muita mausteita, jätin pois sen ja sen raaka-aineen ja lisäsin vielä lopuksi sitruunaa ja kermaa, mitä aina lisään tehdessäni tätä."
No eihän se silloin ole hyvä resepti, jos joudut muokkaamaan sitä monelta osaa? Sehän on huono ohje silloin! Miksi siis annat reseptille 4 tähteä, jos se ei ole oikeasti hyvä?
Onko tämä joku suomalaisuus-juttu, että edes reseptin arvosteluun ei uskalleta antaa rehellistä ja rakentavaa kritiikkiä, vaikka on itse huomattu ettei se vaan ole hyvä vaan kaipaa muokkausta? En vaan tajuu.
Kommentit (4)
Noh, jotkut tykkää mausteisemmasta ruuasta tai ovat allergisia jollekin niin pakko muunnella. Eikai se sulta ole pois jos siitä saadaan omaan makuun sopiva.
Ja perus-suomalainen on laimea mielipiteissään kun ei halua loukata. Eikai sitä nyt suoraan sanota että "paska resepti, ei tää maistu miltään ja sain siitä näppylöitä kun oon gluteenille allerginen"
Vierailija kirjoitti:
Noh, jotkut tykkää mausteisemmasta ruuasta tai ovat allergisia jollekin niin pakko muunnella. Eikai se sulta ole pois jos siitä saadaan omaan makuun sopiva.
Ja perus-suomalainen on laimea mielipiteissään kun ei halua loukata. Eikai sitä nyt suoraan sanota että "paska resepti, ei tää maistu miltään ja sain siitä näppylöitä kun oon gluteenille allerginen"
Mutta et sä voi antaa niitä tähtiä sille alkuperäiselle reseptille, jos et kerran noudata sitä vaan teet oman! Se johtaa todella pahasti harhaan niitä jotka luulevat että tähti on annettu sille ohjeelle, kuten tapana on.
Olisi mielestäni paljon parempi ihan rehellisesti sanoa jos ei tykännyt jostain reseptin osiosta tai raaka-aine ei sopinut siihen tai oli mitä tahansa hankaluuksia reseptin toteuttamisessa.
Eli pliis, jättäkää arvostelematta kokonaan jos ette noudata ohjetta.
Ap
Minua myös ärsyttää ja ihmetyttää nuo kommentit, että "tosi hyvää, mutta muokkasin ohjetta laittamalla 1 tl chiliä ja vähentämällä ½ tl basilikaa". Tai sitten valitus ja itku jauhojen määrästä, vaikka sehän nyt voi riippua vaikka jauhojen tuoreudesta ja laadusta. Muokatkoon jokainen ohjetta niin paljon kuin lystää, mutta minkä takia se pitää mainita. Tuo ilmiö toistuu jokaisessa nettireseptissä. Ja jos vielä saa avautua, niin ärsyttää sellainenkin, että blogeissa pitää mainita "sen ja sen blogissa tehtiin tätä ensimmäisen kerran" (vaikka sama resepti on jokaisessa keittokirjassa).
Luen paljon mieluummin keittokirjoja.
Hahaha :Dmä oon huomannut tämän saman!
Hyvä ohje jos lisää 2dl jauhoja
Hyvä ohje mutta multa meni 1h sen tekemiseen ton vartin sijasta.
En tajua tätä ilmiötä :D