Ompelu/käsityötaitoiset! Mitä teen - ohuen neuletakin avonaiset etuliepeet rullaantuvat
Rullaantuvat sisäänpäin monta senttiä, ei näytä kivalta ja avonaiseksi ilman nappeja tehty takki ei istu hyvin siitä syystä.
Mitä teen noille liepeille? Ompelenko jotain kanttinauhaa vahvistukseksi vai mitä ehdottaisitte?
Kommentit (10)
Lisäkysymys: jos ompelen sitä kanttinauhaa, miten olisi paras asetella se? Koko nauha nurjalle puolelle siihen liepeen reunaan, vai puolet etu- ja puolet nurjalle puolelle taittaen vai miten? Siitä kantatusta liepeestä ei saisi tietenkään tulla venyneen aaltoileva, vaan suora. ap
Ei ole itse tehty, on ostettu pari vuotta sitten. Tykkäisin kovasti käyttää sitä, mutta tuo rullaantuminen häiritsee. ap
Voit virkata uuden reunan villatakille.
Villatakin pitää muotoilla pesun jälkeen eli kuivata vaakatasossa mittoihin oiottuna.
Joskus jopa pingottaa nuppineuloilla.
Ompele sinne reunaan vuoritus tai kovikekangas?
En ole pessyt sitä vielä. Se rullaantuminen alkoi heti, pidetty kaksi kertaa. Olen silittänyt reunoja varovasti, ei auta sekään. Sitten syntyi idea siitä kanttinauhavahvistuksesta. Se ei ole villaa, vaan seitinohutta puuvillan ja polyacrylin sekoitusta. ap
rullaantuminen johtuu yleensä siitä, että resori vetää reunan vähän takin tunko-osia pienemmäksi. (Jos siellä ei ole resoria, tai muuta hulpiota tai reunaketta, vaan reuna jatkuu suoraa neuletta, reuna on tarkoitettukin rullaantumaan). Tätä yleensä yrittään hallita silittämällä ja koskeata kuosittelemalla (eli oikeaan muotoon venyttämällä ja siinä kuivattamalla)
Voi halutessasi yrittää ommella reunaan jonkun vahvikkeen (ei mistään puuvillakanttinauhasta, vaan esim silkkinauhasta) mutta reunasta tulee ohuessa neuleessa silloin selvästi tönkkö. Lisäksi nauhan ompelu ohueen neuleen reunaan siististi voi olla aika haastavaa ja onnistuu ehkä varmimmn käsin. Ja jotta se onnistuu ollenkaan, on parasta varmistaa, että sen nauha ei ole liian lyhyt, koska muuten se vetää reunaa entistä enemmän suppuun ja rullalle.
Tämä on englanniksi, mutta näin olen itse tehnyt.
https://lladybird.com/2014/06/20/tutorial-how-to-stablize-a-buttonband-…
Vierailija kirjoitti:
Tämä on englanniksi, mutta näin olen itse tehnyt.
https://lladybird.com/2014/06/20/tutorial-how-to-stablize-a-buttonband-…
Hei tämä on loistava, kiitos tuhannesti! Minulla on vielä helpompaa, kun ei ole nappeja. ap
Onko ketään osaavaa paikalla nyt?