Miksi meitä mormoneja täällä palstalla tuomitaan?
Me käydään kirkossa joka sunnuntai mutta ei sielläkään olla koko päivää. Joulua ja syntymäpäiviä vietetään ihan normaalisti. Telkkaria katsotaan ja netissä ollaan niinkuin huomaat. Meidän kirkossa kehoitetaan pidättäytymään esiaviollisesta seksistä ja uskomme periteiseen avioliittoon. Me uskomme, että meillä on oikeus elää oman uskomme mukaan ja että muillakin ihmisillä on oikeus elää omien periaatteitensa mukaan. Useimmat kirkomme ulkopuoliset ystäväni ovat avoliitossa ja silti ollaan mitä parhaimpia ystäviä. He eivät tuomitse sitä, että minä olen mormoni, enkä minä tuomitse heidän elintapojaan. Miksi siis te täällä haukutte meidän uskontoa?
Kommentit (4)
Tämä on kyllä ensimmäinen kerta tällä palstalla kun minun muistin mukaan keskustellaan mormooneista, eli:
Tällä provolla kalastellaan kaikkea epäedullista tietoa uskonryhmästä, jotta sitä olisi helpompi vihata.
Voitko linkata nyt aluksi vaikka 10 mormoonien hakkumisketjua, en ole koskaan nähnyt yhtään poikkipuolista sanaa uskontoanne kohtaan.
Minulla on tuttavapiirissäni mormoneita, ei siinä mitään. Ainoa asia, mitä en hyväksy on vainajien kastaminen. Jos joku kastaa minut kuoltuani mormoniksi, niin lupaan varmasti tulla kummittelemaan.
Ehkä avaisit tätä kastamisjuttua meille muille?
Mikä, mormor? En ole kauheasti haukkunut. Mitä jätät kertomatta? Jos joku ostaa ps4:n niin se salamyhkäisesti katoaa yhteisöstä?