Synnyttäminen flunssassa, pelottaa. Voiko äiti saada sektion jos on kipeä?
H-hetki lähestyy, virallinen La oli viikko sitten ja tänään supistellut tiuhaan. Ja olen kipeä! Kurkkuun sattuu, kaikkia lihaksia särkee , lämpöä 38c. Voidaanko minut pakottaa synnyttämään näin puolikuntoisena?:(
Kommentit (9)
Leikkaus on sairaana valtava riski. Alatiesynnytyksestä en tiedä, kysyin synnäriltä asiantuntijoilta ja luottaisin heidän ammattitaitoonsa.
Mä synnytin flunssassa ja synnytystä pahempaakin oli se, että mun odotettiin hoitavan vauvaa itse enkä yhtään saanut levätä ! Sitten mulle pamahti kuumetta 40 astetta ja vihertävänkeltaista räkää tulvi nenästä ,vasta siinä vaiheessa tilanne otettiin vakavasti eli vauva vietiin vauvalaan ja mut työnnettiin johonkin komeroon eristykseen ette tartuttaisi huonekavereita! Välillä joku hoitsu toi vauvaa tissille ja selitti jotain , olin vain että joo jo .
Aivastelu ja yskiminen tuntuu itselläni todella kivuliaalta, kun vatsaa on operoitu. Tuntuu että haava aukeaa ja tikit repeävät aivastuksesta.
Mä olin kipeänä synnyttämässä, mutta ei sektio tehty sairauden vuoksi, vaan siihen päädyttiin lopulta lapsen tarjontavirheen vuoksi. Mun ei kyllä taevinnut vuorokauteen hoitaa kovin paljon lasta, tosin olin tipassa vuorokauden. Sitten lapsikin joutui lastensairaalaan,
Mulle nousi avautumisvaiheessa 38,5 kuumetta (käynnistetty synnytys) ja kätilön mukaan se johtui kehon kovasta työstä. Toki tutkittiin myös tulehdusarvoja, voi aina olla streptokokki tai muuta lapselle vaarallista.
Pääsin lämpimään altaaseen, ja ponnistusvaiheessa kuume olikin jo ohi.
Nyt olen raskaana 37. viikolla, ja kuumetta tälläkin hetkellä. Inhottavaa tämä sairastelu.
Positiivisen kautta: Jos se nyt syntyy, niin kohta saat jo ottaa Buranaa!
(Tuskin leikkaavat flunssan vuoksi.)
(Inhottavaa se varmaan on, mutta kyllä se siitä. Ne oireet varmaan unohtuu siinä synnyttäessä.)
Tsemppiä!
Synnytin flunssassa. Pahinta oli yskä ja supistukset yhdessä ja synnytyksen jälkeen kun yskitti, niin se sattui kovasti erkaantuneisiin vatsalihaksiin, joita yritin pitää käsin hytkymättä.
Panadolia napaan vaan. Eiköhän se kurkkukipu unohdu,kun tositoimiin pääset. 😊
Ei ketään pakoteta synnyttämään (alakautta, sitähän tässä ajetaan takaa?) oli flunssaa tai ei.
t. Sektion valinnut