Lääkärin kohtelu mietityttää? Koska Kannabis bää bää
Heipä hei ja hyvää iltaa kaikille.
Tässä kävi erittäin mielenkiintoinen juttu kun kävin lääkärin luona ja yritin hakea uutta B-lausuntoa. Ja nyt kiinnostaa onko kohtalo tovereita ja onko lääkäri ollut kohtuuton?
Aloitetaanpa alusta:
Olen nyt melkein vuoden käynyt psykoterapiassa josta maksan itse osan ja kela korvaa loput. Noh, terapeuttini kertoi minulle, että tulisi varata uusi lääkärin aika, jotta voidaan jatkaa terapiaa vielä toisen vuoden. Ja olen vasta hiljaittain uskaltanut avautua terapeutilleni kannabiksen polttelustani ja ajattelin että kun marssin lääkärin luo, että kertoisin rehellisesti (kerrankin ) hänellekkin että käyttöä on. ( Olen tavannut tämän lääkärin aikasemminkin ja kertonut että käytän silloin tällöin joten hän tiesi vähän asiasta )
Aluksi kaikki meni hyvin ja vastasin kaikkiin typeriin kysymyksiin ja sitten kun hän kysyi päihteiden käytöstä ( Kerroin lääkärille tottakai totuuden, koska rehellisyys maan perii? ) niin siitä se helvetti sitten alkoi.
Lääkäri ikäänkuin löi liinat kiinni ja alkoi syyttelemään, että kannabis on pahan oloni alku ja juuri. ( Olen viimeiset 12v tapellut masennuksen kanssa ja kaikista muista häiriöistä joita tämä maa päällänsä kantaa. Ja aloitin kannabiksen polttelun n. 3v sitten ) Hän tillitti siinä myös kuinka lääkitykseni pitää lopettaa koska sitä on turha syödä jos polttelen ja että katkolle heti mars. Istuin siinä monttu auki ja olin aivan shokissa noin jyrkästä vastaanotosta. Hän hetken huokaili ja puhui sitä, että hänen täytyy nyt miettiä sitä, että saako terapiani jatkua koska se kannabis. Lääkäri ei antanut minulle edes mahdollisuutta selittää vaan jatkoi saarnaamista. Tottakai hermot alkoi siinä kiristyä kun sitä tillitystä kuunteli 10 min putkeen ja lähdin sieltä lopuksi hieman vittuuntuneena.
Tänään kun kävin katsomassa omakantaani niin hän on sinne kirjoittanut että käytökseni ja itseilmaisuni oli huomionhakua ja dramaattista?! :D Hänhän siinä minua haukku ja moitti :D
Olenko siis jotenkin tehnyt tässä väärin?
Kerrankin kun saa sitä luottamusta kasvatettua niin paljon, että haluaa olla rehellinen ja saada apua niin saatkin nyrkin naamaan.
Ja sitten sitä ihmetellään miksi ihmiset syrjääntyy ja ei hae sitä apua ajoissa :)
Anteeksi jos teksti oli sekava, mutta niin on myös pääni
On hyvä hakea apua, mutta sitä apua pitäisi pystyä myös ottamaan vastaan. Olen samaa mieltä kuin lääkärisi. Ehdottomasti kannattaa lopettaa päihteet.