Kuka jaksaa enää kuunnella räppiä?
Suomiräp varsinkin olisi voinut jäädä sinne tympeälle 90-luvulle.
Olihan 80-luvun alkuperäinen rap ihan metkaa mustien poikien posmittamina, uutta ja ennenkuulumatonta ja olihan siinä oikeaa sanomaakin. Mutta suomalaisten nelikymppisten kollien teiniuho on vain tyhjää länkytystä ja jänkytystä.
Kommentit (7)
Itse kuuntelen. Olen nainen, 46 v. Se on nuoruuteni musiikkia. Olen yrittänyt kuunnella muuta mutta en vaan saa esim rockista mitään irti. Jos ei jaksa kuunnella amerikkalaista räppiä niin sitten espanjan- italian- tai ranskankielisiä. Esim kantaaottavaa. Suomenkielisestä kuuntelen lähinnä Asaa.
Just tulee kohta Cheekin Jumala veto, vähän sekoittaa genrejä, mutta kyllä sieltä se räppäri löytyy.
(Älä ulise, että Cheek ei osaa räpätä, en ole lukemassa.)
Cardi b on ihana. Olen 43 v äiti... :D
Kuka on ylipäänsä koskaan jaksanut kuunnella räppiä? Narsistisempaa "musiikkia" saa hakea, pelkkää suuruudenhullua omakehua ja naisten halventamista.
Et tiedä kamaluudesta mitään ennen kuin olet kuullut tanskalaista rappia.
Keitä nämä toisten musiikkimausta harmistuvat ovat?
Miksi he jaksavat niin välittää asiasta?
Ja kysyn ihan aidosti kiinnostuneena miksi?
Aivan. Kyllä sillon Ysärillä oli sitä aitoa räppiä suomessa. Oli Raptorit, Rapatit, Pääkköset ja muut!
Ei mitään Keekkejä, hyi!