Mulla ei ole elämälleni muita suunnitelmia kuin putkimies. Mitä mieltä?
Kommentit (11)
Kuvittelin otsikon perusteella, että aiot pokata jonkun putkimiehen itsellesi. No mutta onnea uralle!
Putkimiehet ovat kovia sonneja, saanti on kyllä taattu
Mäkin otin putkimiehen ja nyt olen onnellinen.
Putkimiehen kovat palkat on ainakin silkkaa legendaa. Huonosti palkattua työn fyysiseen vaativuuteen ja likaisuuteen nähden, kuten melkein kaikki duunariammatit. Normaalisti arkipäivisin tuntityötä jossain putkifirmassa tekevän putkimiehen palkka ei ole kovin kummoinen.
Koville palkoille pääsee esimerkiksi teollisuusurakoinnissa, ulkomaan keikoissa, ehkä jossain laivatelakoilla ym. mutta sen palkan eteen joutuu tekemään myös fyysisiä töitä ihan helvetillisesti. Palkka ei tule istumalla toimistossa vaan itsensä joutuu panemaan oikeasti likoon niissä töissä.
Valitettavasti tulevaisuudessa ei kukaan enää palkkaa putkimiehiä. Kannattaisiko kuitenkin kouluttautua putkiasentajaksi ettei lähde duuni alta.
Putkimiehethän ovat aivan elintärkeitä ammattimiehiä ja työntekijöitä yleensäkin kaikelle asumiselle ja elämiselle.
Töitä riittää taloissa taatusti.
Onnea uravalinnallesi, ap. !
So? Onnea uravalinnasta. LVIS-alalla on aina hommia ja pätevät putkimiehet tekevät kovaa tiliä. Tietty duuni on välillä vähän likaista ja haisevaa, mutta siihen tottuu.