Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Eilen melkein kävi labbis koirani kimppuun :(

Vierailija
20.09.2017 |

Ei ne labbiksetkaan taida täysin lupsakoita koiria olla. Eilen lenkillä, onneksi olin tien toisella puolella seropini kanssa, alkoi musta labbis rähistä meille ja veti omistajaansa kuin pässiä narussa. Sillä naisella oli kova työ pidellä koiraansa :/
Omani pysyi hallinnassa ja ojennuksessa vaikka murisikin takaisin, muttei päässyt vetämään lainkaan, kiitos kuonopannan. Se on meidän arkea ja lenkkejä helpottanut huomattavasti, vaikka joku väitti ihan muuta toisessa ketjussa olevan turha ja laiskan kouluttajan väline. Ei se ole sitä lainkaan.

Vähän jännitti itseäni saako se nainen pidettyä koiransa hallinnassa ja lipeääkö häneltä ote kokonaan :(

Muita jotka liputtavat kuonopannan käytännöllisyyttä ja toimivuutta?

Kommentit (3)

Vierailija
1/3 |
20.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kuulostaa tutulta, meillä kans naapurissa musta labbis mikä ei pysy hallinnassa ollenkaan. Kaikenlisäksi omistajat pitävät koiraansa vapaana välillä ja aina saa pelätä et se sinkoaa luokse kun käskyjä ei osaa totella..

Vierailija
2/3 |
20.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Rähisijöitä riittaa kaikissa roduissa vaikka toki jotkut rodut ovat helpompia kouluttaa kuin toiset. Kuonopannan nimeen en vannoisi tai ainakin kyseessä siis pitäisi olla kouluttajan väline eikä pysyvä käytäntö joka sinulla viestisi perusteella vaikuttaa olevan.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/3 |
20.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kannattaa varautua siihen, että jonain päivänä se tai joku muu koira hyökkää kimppuun. Omaa koiraa ei pidä ottaa syliin, silloin käy huonosti itselleen. Parasta on poistua äkkiä tilanteesta ja pahimmassa tapauksessa jos koira hyökkää niin sitä voi yrittää potkaista. Jos oma koira on pieni, niin alkaa olla liian myöhäistä sitten kun toinen on päässyt kiinni. Yritä puhua tuon toisen omistajan kanssa siitä miten pahin saadaan vältettyä.

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: viisi kaksi kuusi