Tapahtumat

Kun kirjaudut sisään näet tässä ilmoitukset sinua kiinnostavista asioista.

Kirjaudu sisään

Opot ja ammattikoulu

Vierailija
20.09.2017 |

Hieman ärsyttää että yseille on nyt tuputettu 1,5 kuukautta ammattikoulua ja kaksoistutkintoa.

Siis tyypit on yläkoulussa johon erikseen pyrittiin ja suurimmalla osalla keskiarvo oli ysi.

Ja opot paasaa miten ammattikoulu on järkevä vaihtoehto.

Wtf?

Kommentit (6)

Vierailija
1/6 |
20.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Niinhän se onkin järkevä, nimittäin kaksoistutkinto. Ja jos virtaa riittää, niin sen tutkinnon voi täydentää kolmoistutkinnoksi, eli lukea koko lukion, siis sen 75 kurssia.

Vierailija
2/6 |
20.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksoistutkinto on ihan fiksu vaihtoehto. Hyvä olla ammattipätevyys johonkin työhön. Eipähän tarvitse pelkkiin hanttihommiin tyytyä sen jälkeen.

Nykyisin kun valmistutaan usein siihen "oikeaan ammattin" vasta kolmekymppisenä. Siinä opiskelujen ohella on ehtinyt kymmenen vuotta jo tekemään töitä.

Sisältö jatkuu mainoksen alla
Sisältö jatkuu mainoksen alla
Vierailija
3/6 |
20.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Olen itse käynyt iltalukion työn ohella. Haluan että lapsi saa päivälukion ja normaalit lukion ilot ja sen lukion päästötodistuksen.

Jos haluaa töihin tms meillä on monta firmaa, jossa se on mahdollista.

Vierailija
4/6 |
20.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

"normaalit lukion ilot"

Mitä hemmettiä ne on? Mistä kuvittelet, että kaksoistutkinnon kanssa jää paitsi?

Vierailija
5/6 |
20.09.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Vierailija kirjoitti:

"normaalit lukion ilot"

Mitä hemmettiä ne on? Mistä kuvittelet, että kaksoistutkinnon kanssa jää paitsi?

Haluan että hän elää normaalia nuoruutta, käy päivällä koulua normaalisti, on vanhojen tanssit ja abijutut jne. Haluan että saa päättötodistuksen ja että saa olla huoleton.

Ammattikoulujen taso on nykyään sellainen ettei koulutuksista ole mitään hyötyä.

Vierailija
6/6 |
11.11.2017 |
Näytä aiemmat lainaukset

Kaksoistutkinnossa opiskellaan pääsääntöisesti päivällä (koulukohtaista) ja siihen kuuluvat myös kaikki wanhat ja risteilyt ja abijutut jos niin haluaa (usein koulutuksen lukio-osuus järjestetään jossain lukiossa). Toki kaksoistutkinnon opiskeleminen voi olla hieman rankempaa, opiskellaanhan siinä enemmän, eli motivaatio pitää olla kunnossa. Kaksoistutkinnon suorittaja osallistuu kirjoituksiin, muttei tosiaan saa lukion puolelta päättötodistusta, vaan ylioppilastodistuksen.  Pelkkä lukion päättötodistus ei sinänsä anna parempia valmiuksia jatko-opintopaikkojen hakuun (arvosanat päättö- ja tutkintotodistuksessa ratkaisee). Jos nuorella on jo mielessä ammatti, johon haluaisi valmistua, on kaksoistutkinto tietysti hyvä vaihtoehto, sillä sen avulla voi päästä nopeammin kiinni työelämään. 

Kirjoita seuraavat numerot peräkkäin: kahdeksan seitsemän yksi