Meal Prep koko viikoksi
Mistä löytyisi selkeitä ohjeitan ja vinkkejä koko viikon meal preppiä varten? Suomenkieliset sivut on lähes pelkästään fitness-porukan juttuja, ja vain 2-3 päiväksi kerrallaan. Englanninkieliset sivut taas lähtökohtaisesti olettavat että meal prepping on jo tuttua.
Tarvitsisin vinkkejä koko perheen arkipäivien ruokia varten, jolloin sunnuntaina tehtävät loppuviikon ruoat on pakko pakastaa jne...
Kommentit (18)
Olen joskus saanut kirjan "koko perheen kokkiliitto" jossa sunnuntaina valmistetaan koko viikon pääruuat porukalla. Toimii. Alkuviikosta syödään esim ne joissa on kermaa ja kalaa. Loppuviikosta suödään ne joissa ei ole, lähinnä jauheliha-peruna-makaroni- lihaliemityyppiset, jotka säilyvät monta päivää myös ihan jääkaapissa kun jäähdyttää heti.
Millaisia vinkkejä siis käytännössä tarvitset?
Hyvin pakastettavaksi sopivia ruokia esim.:
https://www.kotikokki.net/keskustelut/nayta/52d6d3e8d074a9ec0e016d69/Pa…;
https://keskustelu.anna.fi/threads/ruokaa-pakastettavaksi.1870292/
http://www.vauva.fi/keskustelu/1501895/ketju/kertokaas_hyvia_pakastetta…;
Itse tekisin varmaan niin, että sunnuntaina pyöräyttäisin uunissa ison makaronilaatikon, lihaperunasoselaatikon, uunipuuron, uunilohta, uunijuureksia jne. laatikkoruokia. Kerralla siis uuni lämpeämään ja monta laatikkoa tekoon. Osa suoraan pakkaseen.
Ekan osan voisi sitten syödä vaikka ma-ke, ja torstaina ottaa pakkasesta loput.
Myös keittoja, kasvissosekeittoja jne. isot määrät kerralla.
Lihapullia useampi pellillinen kerralla, samoin kanafileitä jne. Osa pakkaseen.
Meal prep... Toi on vähän sama kuin se ettei sano "katson", vaan "suuntaan fotoreseptorini". Huokaus.
Esim jossain blogissa on ateriassa riisiä ja kanaa. En säilyttäisi niitä jääkaapissa viittä päivää pakastamatta.
Riisi on muutenkin parasta juuri keitettynä, mutta eipä riisikeittimen lataamiseen montaa sekuntia mene.
Joskus oon etsinyt löytämättä.
Minä toimin näin:
Ensin laadin ruokalistan ja sen perusteella ostoslistan. Kirjaan ruokalistasuunnitelman Bullet Journaliin ja samalla kirjailen perheen ruokatoiveita sitä mukaa kun niitä ilmenee.
Salaatit esivalmistelen siten, että pilkon isoihin lasipurkkeihin (mm. punajuuri, suolakurkkupurkit) ainekset kerroksittain. Pohjalle kovimmat (siemenet, sipuli, kurkku), pinnalle kevyimmät kuten salaatti, pinaatti, tomaatti. Nämä jääkaappiin.
Ruskistan jauhelihaa erissä, pakkaan (ja käyttöpäivän mukaan tarvittaessa pakastan) valmiin kastikkeen. Osa valmiista kastikkeesta voidaan hyödyntää lisäksi vaikka jauheliha-perunasosevuoassa, lasagnessa jne. Pienistän yleiskoneella paljon vihanneksia kerralla, samalla tulee esim. keittoon perunat ja porkkanat, perunasosevärkit, kinkkukiusauksen perunat jne. Kananfileitä kypsennän kerralla parin ruokakerran satsit uunipellillä. Näistä sitten osan pilkon esim. parsakaalivuokaan ja osa syödään sellaisenaan tuoreena. Lohta paistan tupla-annoksen, tähteeksi jäänyt menee kalakeittoon. Lihapullat paistan tuoreesta jauhelihasta ja ne voidaan syödä myöhemmin. Laatikot ja kiusaukset paistan Ikean Förtrölig-lasivuoissa, niihin vaan kannet päälle ja jääkaappiin/pakastimeen, ja samoissa säilön myös kastikkeet, lihapullat ja ruoantähteet.
Itse siis esivalmistelen liha-kala-sektorin kaiken kerralla. Laatikot, keitot ja kiusaukset teen valmiiksi, samoin kastikkeet, mutta sitten riisiä ja kokoperunoita keitetään päivittäin, lihapullat lämmitetään samalla kun ranskanperunat paistetaan jne jne. Pastat toimisi varmaan samalla tavalla, mutta meillä ei syödä sitä.
Jos löydät valmiita ohjeita ja ruokasuunnitelmia niin kiitollisena luen. Välillä lyö oma pää tyhjää. "Meal Prep" on kyllä pelastanut mun arjen sujuvuuden, kun perheen pyöritys on reissu- ja vuorotyöläisen vastuulla. Nyt lapsiltakin sujuu järkevän ruoan syönti kun ovat keskenään, saavat vaan ohjeet että "keitä perunat ja ota punasella merkitystä lasiboksista kastike kasariin lämpenemään ja salaattia kaveriksi".
Onko kukaan tehnyt noita joka päivälle meal prep joista noissa puhutaan? Nimittäin porkkanan varmaan voikin kuoria ja paloitella valmiiksi viideksi päiväksi, mutta mitä muuta? Joka päivä porkkanan järsiminen ei pitkälle kanna.
Teen kaikkea tupla-annoksen. Toinen ruoka syödään heti, toinen jääkaappiin tai pakkaseen. Välillä teen näin kerralla kaksi eri ruokalajia, jolloin tulee yhdellä laittamalla neljä ruokaa. Kanat laitan kahteen eri vuokaan, jolloin toiseen voi laittaa ruokakerman ja toiseen ei.
Esimerkiksi: laitan uuniin sekä tuplasatsin lihapullia että tuplasatsin kanafileitä. Sitten sille aterialle keitän joko riisin tai muusin.
Jos riisin, lopun riisin pakastan kanan kanssa valmiina annoksina.
Jos muusin, loppuun muusiin.pilkon nakit (ja munan ja mausteet) ja paistan sen syötyämme nakkivuuaksi.
Kypsät kanafileet pakastan pikku rasioissa 2-3 kpl satseissa, jolloin voin salaattia valmistaessa sulattaa ja paloitella kypsää maustettua kanaa salaattiin.
Vierailija kirjoitti:
Meal prep... Toi on vähän sama kuin se ettei sano "katson", vaan "suuntaan fotoreseptorini". Huokaus.
Pienet vähemmistökielet kuten Suomi häviävät vähitellen maailmasta. Tämä on ihan luonnollista kehitystä jota on turha vastustaa.
Kuten vastauksista huomaa, meal prepping ei ole täällä vielä kovin suosittua ja vinkkejä on vaikea saada.
Esim. Se että kerralla valmistaa reilumman annoksen ruokaa josta puolet pakastaa, ei vielä itsessään ole meal preppiä.
Olen huomannut että kun perunoita keittää kuorineen kerralla paljon, ne säilyvät jääkaapissa useamman päivän. Kypsää perunaa voi sieltä kuoria ja lisätä kastikeannoksen joukkoon mikroon. Myös salaattiin Nizzan salaatti-tyyppisesti.
Uuniriisipuuroa voi illalla tehdä enemmän, ja lämmittää mikrossa seuraavana päivänä koulusta tultua.
Raakapuuron voi tehdä illalla jääkaappiin annoskulhoihin turpoamaan, ja syödä aamupalaksi. Tai tehdä aamulla ja lapsi syö koulun jälkeen välipalaksi.
Aamulla voi tehdä tupla-annoksen aamupalaa, ja ottaa toiset leivät mukaan töihin. Myös annosrasiaan luonnonjogurttia ja jäisiä marjoja ja mysliä. (Jos on töissä jääkaappi)
Aamulla voi ottaa pakastimesta tai jääkaapista omatekemän annosruuan (esim kiusaus, gratiini, kana ja riisi) töihin evääksi, ja sekaan tai toiseen rasiaan pakastekasviksia. Jos ei ole jäänyt edelliseltä päivältä salaattia, ottaa tomaatin ja pätkän kurkkua.
Kannattaa olla eväille valmiita pakasterasioita ja eväskassi aina käsillä.
Näitä varioimalla ei tarvitse syödä einestä eikä lähteä lounasruualle.
No voisi ehkä löytää enemmän suomenkielisiä hakutuloksia jos käyttäisi suomenkielisiä sanoja. Olisiko "ateriasuunnittelu" mitään?
Vierailija kirjoitti:
Kuten vastauksista huomaa, meal prepping ei ole täällä vielä kovin suosittua ja vinkkejä on vaikea saada.
Esim. Se että kerralla valmistaa reilumman annoksen ruokaa josta puolet pakastaa, ei vielä itsessään ole meal preppiä.
Näinhän se on. Edelleen odottelen vinkkejä joltain kokeneemmalta, että miten onnistuu nuo näkemäni viiden päivän satsit ilman että kana kävelee vastaan ja vihannekset on nahkeita.
Ei ole mahdollista prepata tuoreita aineksia koko viikon tarpeiksi. Ruokia voi kyllä tehdä ja pakastaa.
Vierailija kirjoitti:
Minäkin tekisin mielellään, mutta en ymmärrä miten kasviksetkin voisi pilkkoa viisi päivää aiemmin? Ja salaatit? Eikö viimeiset ole jo nahistuneet jääkaapissa kun ne tulisivat käyttöön?
En tekisikään varsinaisesti salaattia,
tomaattia ja kurkun laittaisin ruokailuhetkeen.
Porkkanaraaste käy ja säilyy jonkin verran kunhan se ei ole pakastettua raastetta, silloin se pitää syödä aika nopsaan pois.
Etikkasäilykkeet on myös ihan ok.
-
Itse tein neljä annosta eilen,
jauheliha, feta, pinaatti pullia ja paahdoin samalla uunin lämmityksellä öljyttyjä
Ruusukaalia ja parsakaalia pellillisen.
Lisäksi keitin pastaa.
Nämä jaoin neljään rasiaan, eli meillä on tänään ja huomiseksi ruoka valmiina.
( syön kerran päivässä ”oikean” ruuan ).
Tänään tai huomenna tai ylihuomenna teen broileri-pasta- vuoan , johon voin upottaa taas kasviksia.
Seuraavaksi kokeilen kana/broileri jauhelihaa noihin feta- pinaatti lihapulliin ja pastan sijasta paahdettua perunaa.
Onko tuollaisen meal preppauksen tarkoitus helpottaa elämää? Minua uuvuttaa jo ajatuskin.
Minä käytän nopeaan arkiruokaan kaupan pakastekasviksia. Ei tarvitse suunnitella, kuoria, pilkkoa eikä säilöä.
Minäkin tekisin mielellään, mutta en ymmärrä miten kasviksetkin voisi pilkkoa viisi päivää aiemmin? Ja salaatit? Eikö viimeiset ole jo nahistuneet jääkaapissa kun ne tulisivat käyttöön?