unipussi?
Ne jotka ovat itse tehneet unipussin, niin mitä materiaalia suosittelette?
Onko unipussin ohjeesta tietoa, mistä saisi? Toki sllaisen voi itsekkin " säveltää" , ohjeen kanssa kävisi vain helpommin.
Kommentit (4)
Tai esimerkiksi Grobagin nettisivuilta http://www.gro-group.co.uk/brands/grobag/safe/index.html saa vinkkiä käsitöihin.
Kesäpussiin sopii kaksi kerrosta napakkaa trikoota taikka ohut frotee (+ trikoovuori), talvipussiin fleece + puuvillatrikoovuori tai ohut tikkikangas, esim. päiväpeittokangastyyppistä.
Suurien käsityölehden numerossa 11-12/2005. Kirjastosta löytynee.
Malleja on erilaisia. Itse olen pitänyt tuollaisesta Grobagin isomman pussin tyyppisestä simppelistä mallista, jossa on vetoketju. Ei kuminauhoja tms. vyötärölle; ei ainakaan isompi vauva tai taapero sinne pussiin uppoa.
Satuin näkemään juuri Burdan 2006 lasten malliston kaavakirjassa, että siellä oli kaavat myös unipussille. Kokoja en katsonut, mutta yleensähän niissä on useita kokovaihtoehtoja.
Kiinnostaa myös mua. Meillä on ollut Grobag-unipussi ja oli ihan huippu! Se on nyt kummiskin jäänyt pieneksi ja äkkiä pitäis saada uusi! Nuo pussit vaan on niin suolaisen hintaisia, että ei millään raaskis ostaa. Ja kun on kesäkin tulossa, niin tavallaan pitäis ostaa sitten kesäksi toinen ohuempi pussinen!
Jotta jos jollakulla on ohjetta niin myös minä olen kiinnostunut!
Mehis ja pojuli 7kk