Tietävätkö ihmiset mitä transrasvapommeja valmiit piirakkataikinat ovat?
Katsokaa tuoteselostetta: osittain kovetettu kasvirasva! Älkää ostako. Myllyn paras erityisen huono merkki. Piirakkataikinan teko on huomattavasti helpompaa kuin kuvitellaan. Normi murutaikina, vain voita rasvana.
Kommentit (12)
Helppoa on kun ei puhuta mistään lehtitaikinasta!
Toisaalta, jos valmistaikinasta tekee piirakan keskimäärin neljä kertaa vuodessa...
Etsikää sitten kaupasta sellainen jossa on voita! MP todella kuraa.
Toisaalta ei kai kukaan noita joka päivä syö? Tai edes joka viikko. Ja harvemmin kukaan sitä marjapiirakkaa yksin ja yhdellä kertaa syö.
Perusmurotaikinan aineet löytyy monilta kyllä aina kotoa.
Eivät tiedä. Ihan siitä syystä, kun eivät lue ainesosaluetteloa. Ja vaikka lukisivat, eivät ymmärrä lukemaansa.
Transrasva on niin yksimielisesti verisuonia kalkkeuttava aine, että neljäkin kertaa vuodessa on liikaa.
Ap. Kerro meille, miten transrasvat syntyvät. Ja sen jälkeen kerro, miksi muka niitä edelleen syntyy elintarviketeollisuudessa, vaikka ongelma huomattiin jo 1970-luvulla.
Suomalaiset saavat 40% transrasvoista voista ja muista meijerituotteista, että ensimmäisenä kannattaa jättää voi sinne kaupan hyllylle.
https://fineli.fi/fineli/fi/elintarvikkeet/31693
transrasvahappoja 0,4g, eli varmaan se mitä voista tulee.
Vierailija kirjoitti:
Suomalaiset saavat 40% transrasvoista voista ja muista meijerituotteista, että ensimmäisenä kannattaa jättää voi sinne kaupan hyllylle.
Ottaisit ensin asioista selvää, ennen kuin lauot tyhmyyksiä.
Vierailija kirjoitti:
Etsikää sitten kaupasta sellainen jossa on voita! MP todella kuraa.
Voissa on eniten transrasvaa.
Osaan tehdä nuo itse joten olen aina jättänyt ne kauppaan.