Hiivatin sekoilevat koulutaksit!
Eilen auto oli pihassa 7.30, tytön koulupäivä alkoi 9.00. Ja tänään auto oli sitten käynyt pyörähtämässä parkkipaikalla ja lähtenyt ilm. sillä välin, kun tyttö oli vessassa! Minulla ei ole autoa joten tyttö menee sitten myöhässä, kunhan olen ensin soitellut taksikeskukseen. Olen turhautunut.
Kommentit (51)
Tuo riippuu niin paljon kuskistakin. Jotkut tulevat ovelta hakemaan, jotkut lähtevät heti pois kun kyyditettävää ei näy.
Meilläpäin on omavastuumatka. Eskarilaisella kilometri. Siinä ei odotellessa lähdetä vessassa käymään.
Mun autistinen poika päätyi kotipihalla väärään koulutaksiin, sotkettiin viereisen rapun pikkupoikaan. Tunnen syyllisyyttä kun ei just sinä aamuna voinut seistä pojan kanssa ulkona, ajattelin että osaa kyllä hypätä taksiin jossa kolmio katolla.. ja osasikin , en vain arvannut että sellaisia takseja voisi tulla useampi!
toisen koulun oppilaat odottaa kotiin pääsyä kun sun lapsi istuu vessassa
Kahden meluavan pojan takia taksikuski pakotti kaikki lapset, myös minut, kyydin ainoan tytön joka vain istui kiltisti hiljaa ulos autosta ja kävelemään kilometrin sateessa. Tämä sattui 80-luvun lopussa jolloin asiasta ei voinut valittaa, taksikuskeilla oli oikeus tehdä noin samoin kuin opettajilla lyödä karttakepillä näpeille!
Traumoja jäi, onneksi oman lapsen ei ole tarvinnut taksilla ajella.
Antakaa kuskeille puhelinnumeronne, että voivat soittaa ja tarkistaa. Voi tuntua heistäkin sekavalta alkuun, vaikka yrittäisikin parhaansa.
No onhan teille varmasti annettu ajat monelta lapsi odottaa valmiina taksia. Mieti kun kaikki istuisi vielä vessassa siihen aikaan :O
Kuhmossa taisi viime talvena jäädä pieni koululainen päivän ajaksi autoon. (Kuljettaja huomasi vasta, kun iltapäivän paluukyytejä lähti ajamaan.)
Vierailija kirjoitti:
No onhan teille varmasti annettu ajat monelta lapsi odottaa valmiina taksia. Mieti kun kaikki istuisi vielä vessassa siihen aikaan :O
Koulu alkaa tänään klo 8.00. Tyttö oli jo menossa rappukäytävään kun kääntyi kannoillaan että pissattaa, katsoin kelloa joka oli 7.20 ja arvelin että ehtii toki pissata. Taksikeskuksesta sanottiin sitten , että auto oli käynyt pihassa 7.25 ja lähtenyt . ..
ap
Ei ole annettu selkeää aikaa, monelta olla pihassa. Taksi voi olla siinä 25 yli, puolelta, viisi yli puoli...'
ap
Kyydistä jäämisiä tapahtuu.
Opettajien tulisi kyllä ottaa yhteyttä vanhempiin, jos alaluokkien oppilas ei _ensimmäisen_ oppitunnin aikana ilmesty kouluun. (Meillä tapaus, jossa opettaja otti yhteyttä vasta neljä tuntia kouluaamun alkamisen jälkeen. Oli ajatellut lapsen olevan sairas ja siksi poissa. Oikeasti oli myöhästynyt kyydistä, koska hän ei ollut saanut tietoa muuttuneesta noutoajasta. Ekaluokkalainen kyseessä ja lopulta asia selvisi parhain päin. )
Olen antanut kouluun palautetta, mutta en ole varma, muistavatko opettajat ja välillä on sijaisia ym.
Millaisella äidillä ei ole omaa autoa?
Täällä myös tuskaillaan asian kanssa. Kyyti tulee milloin sattuu, jos koulu alkaa ysiltä taksi voi olla pihassa vartin yli kahdeksan tai varttia vaille yhdeksän ! Välillä taas taksi eksyy ja näen parvekkeelta, että tuolla joku taksi pyörii, onkohan meijän pojan..?
Vierailija kirjoitti:
Millaisella äidillä ei ole omaa autoa?
Sellaisella jolla ei ole korttia
ap
> siinä 25 yli, puolelta, viisi yli puoli...'
Kyytioppilaan äitinä vastaan, että on aivan kohtuullista, että lapsi on sovitussa noutopaikassa odottamassa 10 minuuttia etukäteen.
(Isommalla lapsellani aikanaan kyydit saattoivat olla myöhässä puolikin tuntia, jos oli huono keli tms. Toisin kuin vanhemmat ajattelevat, ei lapselle odottaminen ole ylivoimaista. Se on ihan hyödyllinenkin taito.)
Valittakaa vaan, vaikka päivittäin! Ei pelkästään taksifirmalle, vaan myös koululle ja kunnan sivistystoimeen. Myös julkisen palvelun on oltava laadukasta ja asiakaslähtöistä!
Missä kunnassa näin. Meillä on tunnarit taksifirman sivuille. Sieltä näkee koska taksi lähtee sovitusta paikasta. Eli jos on etuajassa odottaa tähän kyseiseen aikaan. Ja toki voi olla myöhässä. Mutta lapselle teroitettu, että silloin on oltava taksipaikalla viimeistään mitä firmasta on ajaksi annettu. Yleensä aina illalla tarkistan ettei muutoksia ole tullut
Vuosi vuodelta huononee kuskit ja palvelut. Rahastako muka kiinni? Lapsia jätetään minne sattuu, eikä ilmoiteta kelleen. Kyyti lähtee heti kun koulu loppuu. Siis heti. Lapset lopettavat siis koulupäivänsä joka päivä 5-10 min. aiemmin kun koulukuljetus lähtee eikä odota. Pahimmillaan lapsi on odotellut koululla ulkona siihen asti kun pääsin töistä (ei ollut puhelin mukana), kukaan opettajista ei ollut edes huomannut. Eikä meno muutu vaikka valitetaan kuinka. Nämä pikkukaupunkien pienet piirit on sitten Ärsyttäviä, pitävät toistensa puolia ja kuka ei piireihin kuulu saa pärjätä miten pystyy.
Meillä taksi jätti koulupäivän jälkeen lapsen koulun pihalle, kun lapsi oli käynyt vessassa viimeisen oppitunnin jälkeen. Ilmeisesti olisi ollut pienempi paha paskoa taksissa pöksyihin. Annoin taksikeskuksen kuulla kunniansa.
Onneksi ei ole enää tarvetta taksikyydeille.