Vauvaintoiset! Miettikääpä vähän. Siihen kuuluu synnytys tai sektio.
Molempi pahempi. Jo kouluissa pitäisi kertoa synnytyksistä, jotta ihmiset ehtisivät ajoissa päättää olla hankkimatta lapsia.
Kommentit (10)
Pienin paha se synnytys on. Mielummin joku "tällaista on vauvaperheen/lapsiperheen arki" leiri :D
Minun synnytykseni ovat olleet aivan ihania, samoin vauvani. Kokkaus ja siivous viiden hengen perheessä kyllä välillä v-tuttaa, eli mun puolestani kouluissa voitaisiin puhua enemmän siitä, miten paljon kotitöitä perhe-elämään kuuluu. Ei tulisi sitten miehillekään yllätyksenä.
Vierailija kirjoitti:
Molempi pahempi. Jo kouluissa pitäisi kertoa synnytyksistä, jotta ihmiset ehtisivät ajoissa päättää olla hankkimatta lapsia.
Eikö niistä sitten nykyään puhuta. Kyllä minun nuoruudessani näytettiin synnytysvideot, tosin siistitty versio. Pystyväthän nykyteinit katsomaan tubesta vaikka minkälaista realistista videota kirkumisineen
Anna muiden elää elämäänsä. Elä sä omaas:
Raskaus oli perheestä, synnytys tosi kiva ja ihana kokemus. Ja lapsiperhearki toi elämälle täydennyksen.
Kyllä ainakin meille näytettiin jo koulussa synnytysvideo.
Omat synnytykset oli ihania, sitä kokemusta ei voita kyllä mikään. Toivon että saan kokea sen kaiken vielä kerran... <3
Pikkulapsiperheen arki on toki ajottain raskasta, mutta eihän se todellakaan kestä ikuisesti ;,D Päinvastoin, eräänä päivänä tajuat että hitto nuo lapset on kasvaneet kuin p*skaruoho eikä ne tarvitse minua enää 24/7.
Jaah, minusta raskausaika oli ihanaa vaikka olikin kaikenlaista kremppaa, varsinkin toisella kerralla. Minulla on myös ollut kaksi oikein hyvää synnytyskokemusta, vaikka sattuihan se toki aivan älyttömästi. Menisin vaikka heti uudelleenkin.
Eikä se lopu siihen. Sitten alkaa lapsiperhearki, joka ei lopu oikeastaan koskaan.