Kuinka pääsisin eroon pintyyneestä maneeristani?
Vuosia sitten oli muotia, että puhuu kuin ylpeä afrikkalais-amerikkalainen nainen, eli liikuttaa päätään rytmikkäästi sivulta sivulle, nostaa etusormensa silmiensä tasolle sanojensa painokkuuden osoitukseksi tai jopa napsauttaa sormiaan puheenvuoronsa päätteeksi.
Aluksi rupesin tekemään niin huumorilla, mutta myöhemmin huomasin eräältä kotivideolta, että teen niin ihan huomaamattani, kun esim. sanon eriävän mielipiteen.
Nyt haluan maneerista eroon, mutten tiedä, onko se enää mahdollista. Maneerit tarttuvat minuun helposti. Onnistuuko mannerista poisoppiminen ihan vaikka niin, että kotona harjoittelee, esim. teeskentelee puhuvansa toisen kanssa ja istuu käsiensä päällä, opettelee eleettömyyttä?
Kommentit (6)
Ei, älä miksi? :D Aivan mahtava maneeri, miksi haluaisit olla eleetön? Vaikka se ei enää olekaan muotia, pidä silti toi :)
Tuohan on maneerien aatelia! Kanna se ylpeydellä :)
Vähän ohis, mutta olen huomannut, että on paha, kun alkaa tehdä jotakin "sarkastisesti". Ennen pitkää sitä huomaa tekevänsä koko ajan huomaamattaan. Minulla se on siis se, että sanoo ääneen LOL. Aloitin sen sarkastisesti ja ivallisesti tehdäkseni pilkkaa sitä käyttävistä, mutta siitäpä tulikin oma tapa. Noloa! Vaihtaisin sen milloin tahansa tuohon sassy black womaniin!
Enpä ole ikinä nähnyt kenenkään...räjähtäisin nauramaan jos näkisin. Ajattele sitä että sulle naureskellaan ainakin takana päin jos ei edessä.
Laita itsellesi viitosen sakko joka kerta, kun teet tuon ärsyttävän jutun ja anna se viitonen aina ekalle kerjäläiselle, jonka näet kadulla.