Painajaismamma hotelliaamiaisella
Olin etuajassa odottamassa hotelliaamiaista aulassa, aikaa oli n. 20 minuttia. Luin lehtiä siinä odotellessani. Aamiaistila oli kiinni paneeliverhoilla.
Tuikea äiti ja kaksi lasta n10v saapuivat paikalle ja rynnistivät verhojen läpi aamiaistilaan. Tarjoilija sanoi, että aamiainen tarjoillaan klo 8 alkaen. Äiti alkoi huutaa, että meillä on nyt nälkä ja otamme ruokaa, on muuta menoa tänään. Tarjoilija puhui ihan rauhassa, että pitäisi vielä odottaa. Äiti lapsineen meni ottamaan ruokia ja huusi, että turha selitellä mitään. Antaa nyt asioitten olla. Ja tästä ei sitten syytellä ketään.!
Poppoo istui syömässä ja jäivät sinne vielä lähtiessäni pois. Eli kiire ei ollut muuhun kuin komentamaan henkilökuntaa.
Kommentit (9)
Ihana. Tälläisiin olet itse myös törmännyt.
Ihan oikeastiko sinne mennään hengailemaan ja odottamaan, koska aamiaiselle pääsee? Vaikka voisi olla omassa huoneessakin?
Missä hotellissa aamiainen on vasta klo 8:00?
Minä katson jo edellisiltana moneltako aamiaistarjoilu alkaa. Odotan huoneessani ja lähden paria minuuttia ennen kohti tilaa. Joskus olen ollut etuajassa, ja olemme parin muun asiakkaan kanssa odotelleet ihan rauhassa. Joskus ovi saattaa olla lukossa, ja ehkä se olisi tällaisia tapauksia ajatellen ihan hyvä juttu.
Pahinta mitä olen kokenu on se, että munakas ja pekoni puuttuivat, ja ne "olivat vasta tulossa".
Meillä on ollut ongelmia mahtua hotelliaamiaiselle, kun hotelliin ainoastaan brunssille tulevat nuorat aikuiset valtaavat pöydät. Tuostakin ongelmasta tosin pääsee, kun menee aamupalle ennen klo 10.
Vasta 8.00? Hotellit missä olen ollut niin aamainen on alkanut 6.00.
Vierailija kirjoitti:
Vasta 8.00? Hotellit missä olen ollut niin aamainen on alkanut 6.00.
Viikonloppuisin joissakin kylpylähotelleissa on aamiaisaika ollut 8.00-10.00
Keskustan hotelleissa arkisin klo 6.00 tai 7.00, sillä liikemiehet lähtevät palavereihinsa 8:ksi.
Aloitus tuntuu keksityltä. Hio juttujasi vielä vähän ja sinusta voi tulla kirjailija.
Mielenkiintoista. Meille on joka kerta järjestynyt aamiainen ennen varsinaista aamiaisaikaa, jos olemme erikseen sitä muistaneet pyytää saapuessamme hotelliin. Ei siis mitään 7.45, jos aamiaistarjoilu alkaa klo 8 vaan 5.45, jos lento lähtee jo klo 7.30.